Japonec Morimoto má na internetu davy příznivců, přišel s kuriózní nabídkou "práce"

Japonec Šodži Morimoto má na internetu zástupy příznivců díky své nezvyklé činnosti - nabízí se k pronajmutí těm, kdo se nudí, cítí se osamělí nebo potřebují na chvíli společnost. Zpočátku službu nabízel zdarma, teď mu poskytuje skromnou obživu.

Jak píše britský list The Times, Morimoto požaduje 10.000 jenů (2000 korun) plus výdaje za cestu a jídlo za to, že si přijede se zájemcem popovídat, něco s ním popít, ale nic víc.

Jeho službu lze najít pod názvem K pronájmu člověk, který nic nedělá. Za tři roky své činnosti inspiroval k natočení televizního filmu, napsal knihy a na twitteru má 269.000 sledujících.

Morimoto Shoji in #Tokyo rents himself out 'to do nothing' - just to be there and listen without judgement - sees a big demand. via @themainichi #Japan pic.twitter.com/4hiNuU4utM

— InsideJapan Tours (@InsideJapan) January 12, 2021

Jeho klientům často stačí, že se s nimi jde projít nebo je doprovodí na nákup. Je mezi nimi ale i jeden, který má za sebou pokus o sebevraždu. "Pronajměte si osobu (mne), která nic nedělá. Jsem stále k dispozici, nebudu dělat nic, pouze něco pojím, napiju se a budu komunikovat," charakterizuje svou službu Morimoto.

Je ženatý, má čtyřleté dítě a diplom v oboru fyziky z univerzity v Ósace. Tři roky pracoval ve vydavatelské společnosti, ale protože se nudil, práce nechal.

V roce 2018 zveřejnil tweet se zněním: "Nabízím se k pronájmu jakožto člověk, co nic nedělá. Máte problém zajít si sami do obchodu? Chybí vám v týmu hráč? Mohu dělat jenom lehké věci."

Tak začal a původně službu nabídl zdarma. Nyní ale vybírá poplatek, aby zredukoval zájemce a odradil ty, kteří jenom maří čas. V nicnedělání má denně tři až čtyři společníky a většina z nich, jak říká, si potřebuje jen popovídat. Jedna z klientek ho s sebou vzala do sex shopu a ocenila, že jí naslouchal, nesoudil a nechal si svůj názor pro sebe.

Morimoto nikoho nechválí ani nepřesvědčuje. "Já osobně nemám rád, když se mne někdo snaží povzbuzovat. Vadí mi, už když mi lidé říkají, abych vytrval. Když se někdo o něco snaží, myslím, že nejlépe se mu to dá usnadnit tím, že mu stojíme po boku," říká o své filozofii Japonec.

Najat byl už na ledacos - ke společnému obědu, vyfotografování se pro instagram, chytání motýlů v parku i společnému sledování utkání zápasníků. Jeden muž si ho pozval a svěřil se mu, že spáchal vraždu, další náležel k náboženské sektě Óm šinrikjó, odpovědné za útok sarinem v tokijském metru v roce 1995. Jeden muž si ho najal, aby ho doprovodil z nemocnice k místu, kde se předtím pokusil spáchat sebevraždu.

"Nejsem přítel ani známý. Jsem ušetřen komplikací, které přináší vztah, ale mohu lidem pomoci zahnat pocit osamění," řekl Morimoto.

Související

Více souvisejících

Japonsko zajímavosti Muži Lidé

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy