Koronavirus působí na mozek nakažených. Pětina pacientů má problémy, zjistili vědci

Pětina pacientů, kteří prodělali covid-19, má psychické problémy. Vyplývá to ze studie vědců z Oxfordské univerzity, kteří analyzovali lékařské záznamy více než 60 tisíců pozitivně testovaných.

Lidé se chrání před covidem-19, ilustrační foto
doporučujeme

Pacienti vyléčení z covidu-19 podle vědců nemají zcela vyhráno. Podle studie publikované v odborném magazínu Lancet se u 20 procent lidí objevují v rozmezí 14 až 90 dní psychické problémy.

Vědci také zjistili, že v důsledku nákazy lidem hrozí zvýšené riziko demence, tedy poškození mozku. Podle nich se jedná o důkaz, že koronavirus má přímý vliv na mozek.

"Lidé se obávali, že pacienti, kteří přežili covid-19, budou vystaveni většímu riziku problémů s duševním zdravím. Ukazuje se, že je to pravděpodobné," uvedl profesor psychiatrie z Oxfordu Paul Harrison.

Vědci analyzovali zdravotní záznamy 69 milionů lidí ve Spojených státech, včetně více než 62 000 nakažených. V průběhu tří měsíců po pozitivním testu na covid-19 byla u jednoho z pěti lidí diagnostikována úzkost, deprese nebo nespavost.

Podle vědců se problémy u pozitivních pacientů objevovaly dvakrát více než u jiných skupin pacientů ve stejném období. Vědci ale objevili i opačný trend. U duševně nemocných osob je riziko nákazy až 65 procentní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eric Trump: Bouřlivý rozchod rodičů byl užitečnou školou pro budoucnost

02.12.2020 16:40 Bouřlivý rozchod rodičů byl dobrou školou pro období, které Eric Trump prožil v době otcova…

Převoz 300kilového muže do nemocnice: Pomáhal jeřáb, musel se zbourat kus…

01.12.2020 15:24 Aktualizováno Muže vážícího 300 kilogramů vyprostil z jeho vlastního domu na jihu Francie speciální tým. Alain…

Jak řádila španělská chřipka v Praze? Není to neškodná rýma, varoval tisk

29.11.2020 21:52 Aktualizováno Jednu z nejhorších epidemií v dějinách představovala španělská chřipka. Dochovaný dobový tisk nám…

Indičtí pouliční žehlíři už nemusí kazit vzduch, pomohl vynález 14leté…

29.11.2020 08:38 Mezi prodavači čaje a zeleniny vyhlazují pouliční žehlíři na svých pojízdných stolcích v ulicích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama