Britská panovnice Alžběta II. a princ Philip dnes oslaví 73. výročí svatby. Při příležitosti slavnostní události královský pár již zveřejnil fotografii, na níž otevírá přání od tří ze svých pravnoučat, píše agentura AP.
Nejdéle vládnoucí britská panovnice a její choť na snímku, jenž byl zveřejněn ve čtvrtek, sedí na sofa ve svém hradě Windsor a prohlížejí si přání, které jim vyrobily děti jejich vnuka prince Williama a jeho manželky Catherine, vévodkyně z Cambridge.
The Queen and The Duke of Edinburgh look at an anniversary card made by Prince George, Princess Charlotte and Prince Louis, alongside other cards and letters sent by well-wishers to celebrate their 73rd wedding anniversary tomorrow. ? Chris Jackson/Getty images pic.twitter.com/RQzDWAwHSU
— The Royal Family (@RoyalFamily) November 19, 2020
Královnin manžel Philip, kterému náleží titul vévoda z Edinburghu, se narodil na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Jako osmnáctiletý si začal dopisovat s tehdy třináctiletou Alžbětou, která později prozradila, že šlo o lásku na první pohled.
Alžbětě bylo pouhých 21 let, když se 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství provdala za poručíka britského královského námořnictva Philipa Mountbattena. Královnou je od roku 1952 a vládne déle než kterýkoli jiný britský monarcha. Zároveň má také nejdelší manželství ze všech britských panovníků.
Čtyřiadevadesátiletá panovnice nadále vykonává své královské povinnosti, zatímco 99letý Philip se v roce 2017 stáhl z veřejného života. V Anglii nyní kvůli covidu-19 platí plošná uzávěra a královský pár se izoluje na hradě Windsor.
Související
Princ Harry dorazil do vlasti. Na dnešní smutné výročí nezapomněl
Britové zažívají historickou chvíli. Nové mince jsou poslední připomínkou jedné éry
Královna Alžběta II. , Princ Philip , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 57 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 1 hodinou
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 2 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 3 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 4 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 4 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 5 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 5 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 6 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 6 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 7 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 8 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 8 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 10 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
Premiér Andrej Babiš (ANO) oficiálně potvrdil, že dokončil převod všech akcií holdingu Agrofert do nově vytvořeného svěřenského fondu s názvem RSVP Trust. K tomuto kroku se odhodlal po získání nezbytných souhlasů od regulačních úřadů tří členských států Evropské unie, kde jeho firmy působí. Babiš své rozhodnutí oznámil na sociální síti X s tím, že tímto definitivně vyřešil otázky týkající se svého možného střetu zájmů.
Zdroj: Libor Novák