Škodlivé e-cigarety. Vědci popsali následky kouření, mluví se o zákazu

Počet obětí e-cigaret v USA roste, nahlášených bylo nejméně 18 obětí. Vědci zkoumali plíce dvou z nich a vyvodili překvapivé závěry. Plíce vypadaly jak po otravě jedovatými plyny. Prezident USA Donald Trump oznámil plánovaný zákaz ochucených e-cigaret. Newyorský odvolací soud zatím schválení zákazu nepřijal.

Přidejte svůj názor

elektronické cigarety
doporučujeme

Vědci z amerického lékařského výzkumného a vzdělávacího centra Mayo Clinic odhalili, že plicní potíže, kterými trpí stovky kuřáků e-cigaret, připomínají otravu plynem. Myslí si, že je třeba zvýšit povědomí o nebezpečí elektronických cigaret po celém světě.

Agentura AP informovala, že podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA kvůli dýchacím obtížím spojeným s e-cigaretami zemřelo 18 lidí a do péče lékařů se dostala více než tisícovka pacientů.

Od 4. října měl v New Yorku platit zákaz prodeje ochucených e-cigaret. Odvolací soud nařízení neschválil. Případ se bude projednávat 18. října. Pokud bude nařízení přijato, budou zakázané všechny příchutě kromě mentolu.

Lékaři zkoumali plicní tkáň a zjistili, že poškození jsou mnohem závažnější. Testy ukázaly stejná zranění, která mají oběti chemického útoku, informoval deník Daily Telegraph.

„Pracovali jsme se vzorky 17 pacientů, dva z nich podlehli plicní chorobě způsobené vapováním. Jen 8 z nich před užívání vapovacích per kouřili klasické cigarety. U všech jsme našli akutní zjizvení plicní tkáně. Z toho, co jsme viděli během našeho zkoumání je zjevné, že poškození nejpravděpodobněji způsobují chemické látky, případně jejich zbytky obsažené v náplních,“ uvedl jeden z autorů studie Branden Larsen.

Vápování se doporučuje jako způsob odvykání od kouření. E-cigarety nejsou tak nebezpečné jako klasické cigarety. Je ale důležité pochopit, že vapování není bez zdravotního rizika.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Jens Nygaard Knudsen (†78), vynálezce figurek Lego

24.02.2020 07:58 Dánský vynálezce figurek Lego Jens Nygaard Knudsen zemřel ve věku 78 let. Slavnou postavičku s…

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 18:45 Aktualizováno Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Grad Frankenstein: Místo opředené řadou legend

23.02.2020 14:00 Co se vám vybaví, když před vámi někdo řekne slovo "Frankenstein"? Nepochybně příšery, šílení vědci…

Jak se v dějinách měnil názor na ženu? Od podřízení k emancipaci

23.02.2020 12:50 Postavení ženy ve společnosti prošlo v dějinách velkými proměnami. V pravěku bylo zřejmě na ženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama