Škodlivé e-cigarety. Vědci popsali následky kouření, mluví se o zákazu

Počet obětí e-cigaret v USA roste, nahlášených bylo nejméně 18 obětí. Vědci zkoumali plíce dvou z nich a vyvodili překvapivé závěry. Plíce vypadaly jak po otravě jedovatými plyny. Prezident USA Donald Trump oznámil plánovaný zákaz ochucených e-cigaret. Newyorský odvolací soud zatím schválení zákazu nepřijal.

elektronické cigarety
doporučujeme

Vědci z amerického lékařského výzkumného a vzdělávacího centra Mayo Clinic odhalili, že plicní potíže, kterými trpí stovky kuřáků e-cigaret, připomínají otravu plynem. Myslí si, že je třeba zvýšit povědomí o nebezpečí elektronických cigaret po celém světě.

Agentura AP informovala, že podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA kvůli dýchacím obtížím spojeným s e-cigaretami zemřelo 18 lidí a do péče lékařů se dostala více než tisícovka pacientů.

Od 4. října měl v New Yorku platit zákaz prodeje ochucených e-cigaret. Odvolací soud nařízení neschválil. Případ se bude projednávat 18. října. Pokud bude nařízení přijato, budou zakázané všechny příchutě kromě mentolu.

Lékaři zkoumali plicní tkáň a zjistili, že poškození jsou mnohem závažnější. Testy ukázaly stejná zranění, která mají oběti chemického útoku, informoval deník Daily Telegraph.

„Pracovali jsme se vzorky 17 pacientů, dva z nich podlehli plicní chorobě způsobené vapováním. Jen 8 z nich před užívání vapovacích per kouřili klasické cigarety. U všech jsme našli akutní zjizvení plicní tkáně. Z toho, co jsme viděli během našeho zkoumání je zjevné, že poškození nejpravděpodobněji způsobují chemické látky, případně jejich zbytky obsažené v náplních,“ uvedl jeden z autorů studie Branden Larsen.

Vápování se doporučuje jako způsob odvykání od kouření. E-cigarety nejsou tak nebezpečné jako klasické cigarety. Je ale důležité pochopit, že vapování není bez zdravotního rizika.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po návratu z dovolené chceme hned na novou. Jak prolomit začarovaný kruh?

28.09.2020 17:40 Plážové osušky a plavky jsou sotva ve skříni, ale my už plánujeme novou dovolenou. Proč máme touhu…

Smrtící lékořice. Muž zemřel v důsledku nadměrné konzumace cukrovinek

28.09.2020 15:05 „Dobrého pomálu.“ Tohoto přísloví bychom se v případě výrobků s lékořicí měli pevně držet. Zvýšená…

Kdy začaly ženy nosit kalhoty? Revoluci přinesla emancipace

28.09.2020 11:55 Až do 19. století oblékali kalhoty pouze muži. Teprve s nástupem emancipace se tento kousek…

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama