Líčení pro muže? Internetové kurzy způsobily v Rusku poprask

Gevorg si před zrcadlem nanáší na své dlouhé řasy maskaru a pak rozjasňovač nad lícní kosti. Tento šestadvacetiletý bloger poskytuje rady v oblasti ženského líčení a naráží při tom na zakořeněný konzervatismus v ruské společnosti, píše agentura AFP.

Stejně jako on se stále více mladých blogerů v Rusku pouští do kurzů líčení na internetu. V této zemi není však v případě, že jste muž, využívání celosvětové vlny "beauty blog" jen otázkou popularity a peněz.

Je to totiž činnost v zásadním rozporu s machistickými a homofobními stereotypy, které jsou v ruské společnosti hluboce zakořeněny a mocenskými kruhy podporovány ve jménu konzervativních hodnot.

"Považuji svou práci za zábavné kurzy, které pomáhají rozvíjet se trochu jinak," vysvětluje Gevorg. Lekce na internetu začal dávat před několika lety, když ještě pracoval v obchodě s kosmetickými produkty v Moskvě.

Bloger své publikum, většinou dámské, informuje v pravidelných článcích na Instagramu a na videích na YouTube, kde odpovídá na dotazy a diskutuje o posledních novinkách.

Gevorga, který uvádí jen své křestní jméno, na těchto dvou platformách sleduje více než 250.000 lidí a mladý muž si vydělává prostřednictvím popularizace produktů různých značek a kurzů líčení, které dává, tentokrát osobně, v několika ruských městech.

"Cílem mé práce je ukázat širokému publiku, že líčení neznamená vypadat jako prostitutka, ale že má podtrhnout vaši osobnost a ukázat, že vždy máte volbu, ať děláte v životě cokoli," ujišťuje mladý muž.

Kosmetické kurzy pro ženy, které poskytují muži, si ve světě získaly velkou oblibu. Americké hvězdy, jako je James Charles a Jeffree Star, dávají rady, jak nanášet make-up a oční stíny, nebo propagují nové produkty. Na YouTube každého z nich sleduje více než 15 milionů uživatelů internetu. A kosmetické značky, jako je MAC a Maybelline, si najímají na své reklamní kampaně muže.

Avšak v Rusku, kde je aktivita transgenderových osob pod tlakem kontroverzního zákona zakazujícího homosexuální propagandu mezi nezletilci a kde mnoho politiků raději hovoří o ženské kráse než o rovnosti pohlaví, má tato tendence zvláštní význam.

Gevorg otevřeně přiznává, že se mu dostalo mnoha agresivních komentářů, když začínal psát o kosmetických přípravcích, a že mu předhazovali jeho arménský původ. V této kavkazské zemi panují přísné konzervativní mravy.

"Dříve jsem se snažil s nimi diskutovat, ale dnes už je jen zablokuji a nevzrušuji se tím," tvrdí.

Přestože bloger na internetu radí, jak se líčit, sám téměř nikdy nepoužívá make-up, když jde ven, aby se vyhnul problémům.

Dalšímu blogerovi Igoru Sinjakovi, který má na Instagramu přes 400.000 sledování, letos vyhrožovala skupina mladíků. Když dával kurz líčení v jednom obchodu v Čeljabinsku, musela u toho asistovat policie.

Andrej Petrov, nejznámější bloger v Rusku, který udílí rady mužům, zveřejnil na svém účtu nenávistné komentáře, které na internetu dostává.

"Nemyslím, že problém tkví v tom, že je Rusko od přírody konzervativní, ale spíše v tom, že bylo tak dlouho Sovětským svazem s velmi regulovanými mravy," ujišťuje bloger Sergej Naumov. "Musíme počkat, až se lidé stanou otevřenějšími a až dokáží snáze přijímat nové myšlenky, a to není snadné," dodává.

Bloger Sergej Ostrikov, který má dvanáctiletou zkušenost, soudí, že nová generace, která vyrostla s internetem, je mnohem tolerantnější. "V posledních deseti letech se všechno změnilo a všechno se stalo snadnějším," říká.

Související

těhotenství

Den otců se zatím nevyrovná Dni matek či dětí, ale jeho obliba stále roste

Den otců, který letos připadá na tuto neděli, se zatím podle prodejců nevyrovná v poptávce Dni matek či dětí, ale jeho obliba stále roste. Už nyní někteří obchodníci zaznamenali vyšší prodeje pánské kosmetiky, poukazů na zážitky či zboží do dílny nebo na volný čas. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Více souvisejících

Muži Rusko transgender

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Úřad práce

Příbuzní zastřelené úřednice chtějí po státu miliony korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). 

před 8 minutami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Převrat v Německu připravoval i i známý šéfkuchař, je mezi zadrženými

Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner, jehož dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid, uvedl britský deník The Guardain. Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky. Vyšetřování pokračuje, takže zadržených nejspíš bude přibývat.

před 41 minutami

Senát ČR

Senát zřejmě označí hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století za genocidu

Senát zřejmě po vzoru Sněmovny a parlamentů dalších zemí označí hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu, kterou způsobil stalinský režim. Horní parlamentní komora by v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině měla vyjádřit odhodlání přispět k prosazování mezinárodních principů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat. Vyplývá to z návrhu usnesení, které připravil senátní výbor pro lidská práva.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie. Photo by Kira auf der Heide

Češi šetří kvůli inflaci. Dotkne se to i nadílky pod stromečkem

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Aktualizováno včera

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

Zdroj: ČTK

Další zprávy