transgender

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Německo schválilo jednodušší změnu genderové identity, bude stačit prohlášení

Německá vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze schválila návrh zákona, který přinese významné změny pro transgenderové osoby a osoby s nebinární genderovou identitou. Tento nový zákon, známý jako "zákon o sebeurčení", umožní těmto jednotlivcům změnit svůj úřední záznam o pohlaví bez potřeby psychiatrických posudků nebo složitých soudních procesů.
Vlajka Argentiny

Argentinské vojsko musí naplnit kvótu pro transgenderové osoby

Přinejmenším jedno procento příslušníků argentinského pozemního vojska budou muset tvořit transsexuálové, transvestité a transgenderové osoby. Informuje o tom dnes agentura AFP. Na armádu se totiž vztahuje zářijový výnos vlády argentinského prezidenta Alberta Fernandeze, který jednoprocentní kvótu stanovil pro všechny argentinské státní instituce.
Belgie, Brusel

Belgie má jako první země na světě transgenderovou ministryni

Belgie má jako první země na světě ve vládě transgenderovou ministryni. Napsal o tom britský list The Times. V novém kabinetu premiéra Alexandera De Crooa bude zasedat jako zástupkyně zelených Petra De Sutterová, která získala funkci vicepremiérky a bude mít na starosti oblast veřejných služeb.
Záběry z filmu Lola.

Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola

Režisér Laurent Micheli v zaplněném pražském kině Lucerna představil své drama Lola, které dnes vstupuje do tuzemských kin. Distributorem snímku je společnost Queer Kino spolupracující s filmovým festivalem Mezipatra, který nabízí snímky o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Spolu s režisérem Michelim do Prahy na uvedení snímku dorazila i představitelka hlavní role, transžena Mya Bollaers.
Ilustrační foto

Maďarsko zakázalo úřední registraci změny pohlaví

Maďarsko dnes navzdory četným mezinárodním protestům zakázalo úřední registraci změny pohlaví a právní uznání nové identity transgenderových osob, uvedla agentura AFP. Příslušnou změnu v zákonech přijal maďarský parlament, kde má vláda premiéra Viktora Orbána dvoutřetinovou většinu.
Soud, ilustrační foto

Transgenderový Brit nemůže být dle soudu otec dítěte, které sám porodil

Britský soud nepovolil transgenderovému muži Freddymu McConnellovi, aby byl v matrice zapsán jako otec dítěte, které porodil. Tribunál tak potvrdil starší verdikt, podle něhož je osoba, která byla těhotná a porodila dítě, automaticky považována za matku. Informaci přinesl list The Guardian. McConnell rozsudek odmítá a hodlá se proti němu odvolat.
Zvládli by muži porod?

Líčení pro muže? Internetové kurzy způsobily v Rusku poprask

Gevorg si před zrcadlem nanáší na své dlouhé řasy maskaru a pak rozjasňovač nad lícní kosti. Tento šestadvacetiletý bloger poskytuje rady v oblasti ženského líčení a naráží při tom na zakořeněný konzervatismus v ruské společnosti, píše agentura AFP.
Afghanistán, ilustrační foto

Muslimská verze transsexualismu? Dívky jsou nuceny se oblékat jako chlapci

V patriarchálních společnostech jsou více ceněni chlapci než dívky. Na vlastní kůži to poznala 13letá Mangala Karimyová, kterou její rodiče nutili oblékat se a chovat jako kdyby byla kluk. V Afghánistánu se nejedná o nic neobvyklého. Tradice bacha posh, kdy až do puberty se dívky oblékají a chovají jako chlapci, je zde poměrně rozšířená, uvádí stanice CNN.
Náboženství

Tasmánie zrušila pohlaví v rodných listech, křesťanská církev hromuje

Tasmánie se stala prvním australským státem, který zrušil povinnost uvádět v rodném listu informaci o pohlaví. Návrh zákona, který byl podle stanice BBC v místním parlamentu schválen navzdory nesouhlasu místní vlády, má podle opozice zajistit transgenderovým osobám a jejich rodinám uznání a respekt před zákonem.
Americká armáda, ilustrační fotografie

Transgender má v armádě USA utrum? Pentagon schválil novou politiku

Americké ministerstvo obrany schválilo novou politiku požadující omezení služby transgenderových osob v ozbrojených silách. Tato politika je přitom předmětem soudních sporů. Nařízení, které požaduje, aby většina jednotlivců sloužila v armádě v pohlaví, v jakém se narodila, vejde v platnost 12. dubna a zabrání službě v armádě osobám, které vyžadují hormonální léčbu nebo operativní změnu pohlaví.
Adolf Hitler

"Stop feminacistkám!" Autobus s Hitlerem vyvolal ve Španělsku pozdvižení

V Barceloně vyvolal v pondělí pobouření autobus s obrázkem nacistického diktátora Adolfa Hitlera, s nímž ultrapravicová organizace Hazte Oír (Ať jsi slyšet) vede kampaň za zrušení genderových zákonů. Barcelonská prokuratura požádala místní soud, aby předběžným opatřením zamezil dalšímu pohybu autobusu. Soudce to ale odmítl s tím, že by tak porušil svobodu projevu, informovala místní média.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 2 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 7 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 7 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy