Františku Plamínkovou popravili nacisté před 80 lety. Bojovala za práva žen

Před 80 lety, posledního červnového dne roku 1942, byla nacisty popravena Františka Plamínková. Ta celý svůj život usilovně bojovala za práva žen i za spravedlnost, pravdu a svobodu. Této silné a odvážné ženě dnes vděčíme za mnohé.

Františka Plamínková

Františka Plamínková přišla na svět dne 5. února 1875 jako nejmladší dcera obuvníka Františka Plamínka a jeho ženy Františky. Rodina žila v Praze, kde se dívce dostalo základního i středoškolského vzdělání. Maturitní zkoušku úspěšně složila na pražském Ústavu pro vzdělání učitelek, poté působila na školách v Táboře nebo Soběslavi, až nakonec roku 1908 zakotvila jako učitelka na měšťanské škole v rodné Praze.

Během dalších studií se Františka Plamínková začala intenzivně zajímat o tzv. ženskou otázku, tedy o ženská práva a rovnoprávnost. Již v dětství si prý všímala toho, že ženy si ve společnosti nejsou rovny s muži. Jako malá holka totiž bývala často svědkem toho, že si opilí muži vybíjeli zlost na svých manželkách, které své chotě se slzami v očích prosili, aby v hospodě nepropili celou výplatu. To naštěstí nebyl případ manželů Plamínkových, ale protože rodina bydlela nedaleko pivovaru, Františka s takovými konflikty přicházela do kontaktu. Údajně tyto zážitky vedly Plamínkovou k rozhodnutí zlepšit postavení žen ve společnosti, dopřát jim jistá práva, vzdělání a probudit v nich samostatnost a sebevědomí. Boji za práva žen nakonec zasvětila celý život.

Vzorem moderního manželství, ve kterém jsou si muž a žena rovnocenní, se jí stal vztah manželů Masarykových. Paní Charlotta byla velmi vzdělaná dáma, které si vážil její muž, univerzitní profesor a budoucí prezident. Masaryk dokonce ve svých přednáškách hovořil o ženských právech a vůbec poprvé v intelektuálních kruzích zavrhl myšlenku, že by měla být žena muži podřízena. Definoval tak ženu jako bytost samostatně smýšlející i konající, což v tehdejší době tvrdil jen málokdo.

Coby učitelka sama Františka Plamínková pocítila upírání práv ženám. Pokud totiž tehdy chtěla žena vykonávat toto povolání, musela dodržovat celibát, tedy se dobrovolně vzdát manželství a rodinného života. Učitelka zkrátka nemohla mít muže ani děti, rozhodnutí založit rodinu se rovnalo vzdání se učitelské profese.

Aby mohla Plamínková změnit smýšlení konzervativní společnosti a prosadit lepší podmínky pro ženy, musela veřejně působit. Proto se angažovala v několika ženských spolcích, jako novinářka i senátorka. Prosazovala rovnoprávnost mezi muži a ženami, bojovala za kvalitní vzdělání pro ženy nebo za jejich volební právo, v neposlední řadě hodlala prosadit zrušení povinného celibátu učitelek. A ve svém boji za práva žen byla úspěšná! Povedlo se jí přispět ke zrušení celibátu učitelek i k přiznání ženám volebního práva.

Františka Plamínková také veřejně prosazovala hodnoty, jako jsou pravda, svoboda a demokracie, které se úzce prolínaly s problematikou emancipace. Dodnes aktuální jsou například tato její slova:

„Demokracie není lehká; demokracie žádá převýchovu nás všech, žádá vnitřní kázeň, abychom se – jednotlivci v rodině, ve společnosti, ve straně, v národě, ve státě – sami dovedli omezovat v tom, co nutné druhé dráždí, zneklidňuje, abychom tedy i společensky vytvářeli předpoklady klidného, rozšafného dohovoru! A nad tím vším – v hlubině našeho přesvědčení, musí být: že všichni mají stejné právo na život, a že toto právo někomu brát, znamená hřešit proti principu života, a že jsme všichni, celé lidstvo, na jedné lodi, kterou buď budeme společně řídit – anebo všichni s ní utoneme!“

Témata svobody a demokracie se stala aktuální zejména v době nacistické okupace a Plamínkovou nakonec stála život. Proti nacistickému režimu se poprvé otevřeně postavila dne 14. září 1938, kdy napsala otevřený dopis Adolfu Hitlerovi. V něm ostře kritizovala jeho aktuální projev:

„Pane kancléři, v řadě nesprávností, jež jste vyslovil ve své pondělní řeči a jež jsou vysvětlitelné jen historickými a národopisnými omyly, dotkl jste se těžkou urážkou našeho presidenta dr. Beneše. I tato urážka snad je vysvětlitelnou nedostatkem informací, jimž podléhá diktátor, jehož okolí jej informuje toliko o věcech, které jsou ve směru jeho přání. Proto píši: Letadlem jsem navštívila 13.-15. května jižní Francii. A tam, nikoliv v ČSR, jsem tiskem a hlasem lidu byla přesvědčována, že německá armáda se pohybuje k hranicím ČSR. Jak lze tedy říci, že to byl výmysl presidenta dr. Beneše? Nikdo by nemohl dr. Beneše ze lži podezřívat, kdo zná českou historii, hrdinný zápas Čechů v XV. století za pravdu boží, jejich zápas za tutéž pravdu v XVII. století. (…) Jako poctivá demokratka považuji za svoji lidskou povinnost Vám, pane kancléři, napsat tato slova s vírou, že i proti vojenské přesile Pravda zvítězí.“

O rok později byla poprvé vyslýchána, po několika týdnech v cele ji gestapo propustilo na svobodu. Druhé zatčení v červnu roku 1942 se již rovnalo odsouzení k trestu smrti, protože Plamínková souhlasila s atentátem na Reinharda Heydricha. Popravena byla 30. června 1942 na pražské Kobyliské střelnici, kde v tento den zemřelo více než 70 nevinných lidí.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Historické památky v Českém Švýcarsku. Některé letos v létě ohrozil požár

07.08.2022 10:00 České Švýcarsko neukrývá pouze přírodní bohatství, ale také to historické. Nachází se zde řada…

Před 530 lety začala Kolumbova cesta k objevení Ameriky

02.08.2022 08:57 Italský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus vyplul 3. srpna 1492 na svou první…

Studie: Člověk může délku života ovlivnit fyzickou aktivitou

28.07.2022 05:09 Zvýšené dávky pohybu mohou lidem prodloužit život. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je…

Kdo byl před 80 lety popraven na pardubickém Zámečku a proč?

24.07.2022 14:00 Po atentátu na Reinharda Heydricha mstili nacisté jeho smrt vražděním nevinných lidí. V červnu a…

Nacisté vyvraždili českou obec také na Ukrajině. Příští rok to bude 80 let

10.07.2022 10:10 V 70. letech 19. století vznikala ve Volyni na Ukrajině obec českých přistěhovalců, dostala název…

Čechy nepřecházel humor ani za války, někteří za to zaplatili životem

09.07.2022 10:30 Překonat strasti války pomáhaly lidem různé věci – jednou z nich byl humor. V dobách nacistické…

Mnoho Čechů nepoužívá opalovací krém. Hazardují tak se zdravím, varují…

05.07.2022 08:47 Současné slunečné počasí, kdy teploty často převyšují 30 stupňů, vyhnalo obyvatele ČR k vodě.…

Související:

Právě se děje

reklama