V Česku si začne měnit pohlaví asi stovka lidí ročně

Proces změny pohlaví zahájí v Česku asi stovka lidí ročně. Většina z nich se rozhodne pro hormonální terapii, operativní změnu pohlaví podstoupí jen asi tři lidé ze sta. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Svaz zdravotních pojišťoven.

O změnu pohlaví žádají transsexuálové, tedy lidé, kteří se narodí jako muži, ale cítí se být ženou, nebo naopak. "Transsexualita je vrozená porucha pohlavní identity, která lidem obvykle způsobuje závažné psychické problémy. V českém systému zdravotní péče má svou diagnózu i určený způsob léčby," uvedla lékařka Ludmila Plšková ze Svazu zdravotních pojišťoven. Po určení diagnózy následuje hormonální léčba doplněná psychoterapií. Pokud lidé nepodstoupí operaci, berou odpovídající hormony po celý život.

Změna pohlaví je dlouhodobým procesem. Nejprve žádost transsexuálního pacienta posoudí sexuolog, poté o ní rozhoduje komise ministerstva zdravotnictví. Například v roce 2019 komise posoudila 157 žádostí transsexuálních pacientů. Podle pojišťoven se počet schválených změn pohybuje ročně kolem stovky.

"Naprostá většina pacientů se rozhodne pro hormonální terapii. Jen okolo tří lidí ze sta chce kompletní chirurgickou přeměnu svého těla. U schválených případů a po alespoň roční hormonální terapii hradí náklady operace zdravotní pojišťovna," vysvětlila Plšková. Náklady na hormonální léčbu podle Plškové činí asi 3000 až 5000 korun ročně, operace vyjde veřejné zdravotní pojištění asi na 100.000 korun. "Celkově se bavíme o nákladech celého systému okolo deseti milionů korun ročně," dodala lékařka.

Loni přitom celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění činily 358 miliard korun, výdaje 352,2 miliardy korun.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Většina Čechů považuje ekonomickou situaci v zemi za špatnou

Ekonomickou situaci v Česku vnímá jako špatnou 57 procent lidí, zatímco jen 16 procent respondentů ji považuje za dobrou. Navzdory tomu označují skoro tři pětiny Čechů životní úroveň svých domácností za dobrou. Nálady se od jarního šetření výrazně nezměnily. 

Více souvisejících

Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy