Deštivé počasí zasáhlo Beskydy, na Třinecku strhla voda lávku. Platí nová výstraha

Až 140 milimetrů srážek spadlo od pondělního večera v okolí Beskyd. Přinesla je mělká tlaková níže, která postupovala přes Maďarsko a Slovensko dále k severovýchodu. Olše u Třince způsobila pád lávky do řeky. Povodňová situace by se ale podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústav (ČHMÚ) měla uklidňovat. 

Od pondělních 20 do úterních 8 hodin spadlo v Beskydech místy od 60 do 145 milimetrů srážek. Nejvíce srážek zaznamenali meteorologové na stanicích Ropice (142,4 mm) a Lysá hora (109,9 mm). Od rána srážky slábnou. 

"Nejprve se včera odpoledne začaly vyskytovat bouřky, které byly doprovázené přívalovými srážkami přecházejícími několikrát přes stejnou oblast. Ojediněle tak v Podbeskydí a na Valašsku spadlo i přes 50 mm do včerejší 20 h (za období 6 h). Bouřková činnost ale pokračovala i ve večerních hodinách a během noci bouřky přecházely do vydatného deště," vysvětlil hydrometeorologický ústav.

Na vydatné srážky reagovaly vodní toky v zasažené oblasti, kdy krátkodobě překročily třetí stupeň povodňové aktivity, konktrétně na Ropičance v profilu Řeka a Bystřici v profilu Bystřice nad nádrží. 

V úterý ráno podemlela velká voda podpěru provizorní lávky přes Olši ve Vendryni, která se následně zbortila do řeky. Město Třinec uvedlo, že podle stavební firmy bude znovuvybudování lávky trvat přibližně týden.

Ústav v úterý dopoledne aktualizoval výstrahu před povodňovými jevy. Na síti X uvedl, že v povodí Berounky už dochází k poklesům hladin. Druhý stupeň se vyskytují na dolním toku Radbuzy, nižší stupeň na celé Berounce. "Pod úroveň 1. SPA poklesne Berounka ve středu v ranních hodinách. Totéž platí i pro dolní tok Vltavy pod soutokem s Berounkou," sdělili meteorologové.

"V povodí Odry a Bečvy se situace po nočních a ranních přívalových srážkách začíná postupně stabilizovat. Pro povodí Olše platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí pro povodeň do úterní 15. hodiny. Poté bude do úterního večera v platnosti výstraha na nízký stupeň nebezpečí, který platí i pro povodí Odry a horní Bečvy," dodali. 

Související

Více souvisejících

Počasí Déšť Povodně ČHMÚ

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy