Aprílové počasí si v létě asi nikdo nepřeje, v Česku je však v posledních dnech realitou. Maxima jsou někdy až o téměř tři stupně nižší, než je průměr pro tuto roční dobu. Změna přitom podle meteorologů není na obzoru.
Meteorologové zmínili, že týden na přelomu července a srpna bývá statisticky nejteplejším týdnem roku. Letos to ale neplatí. "Průměrná teplota v pondělí a v úterý byla o 1,6, respektive o 2,7 °C nižší než dlouhodobý průměr let 1981 až 2010," uvedl hydrometeorologický ústav na sociální síti X.
Odborníci podotkli, že současnému trendu se nebude vymykat ani čtvrtek. "A žádná výrazná změna v počasí nás nečeká ani v dalších dnech," sdělili.
Meteorologové i v nadcházejícím období do 24. srpna očekávají chladnější a deštivější počasí, uvedli v měsíčním výhledu v pondělí. Probíhající týden má být teplotně podprůměrný, trend se nezmění ani v příštím týdnu. V následujícím týdnu se teploty dostanou na hranici podprůměrných a průměrných hodnot. Poslední týden sledovaného období bude průměrný.
"Týdenní průměry nejnižších nočních teplot by se v jednotlivých týdnech předpovědi měly pohybovat od 10 do 13 °C. Týdenní průměry nejvyšších denních teplot by se měly pozvolna zvyšovat z 22 °C v prvním týdnu (28.7.-3.8.) na 25 °C v posledním týdnu předpovědi (18.8.-24.8.)," sdělil ústav.
V červenci srážek v průměru přibývalo. Nejvíce jich spadlo v uplynulém týdnu, který byl srážkově nadprůměrný. "Srážkově by první týden předpovědi (28.7.-3.8.) měl být průměrný až nadprůměrný, další tři týdny by měly být průměrné," dodali meteorologové.
Související
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 35 minutami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 2 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno včera
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
včera
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
včera
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
včera
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
včera
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
včera
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě