Mrazivé počasí v noci potrápilo řidiče. Během dne se ale místy citelně oteplí

V Česku se v noci na dnešek a ráno tvořila ledovka a napadl také hlavně ve vyšších polohách další sníh. Větší potíže to ale podle silničářů nezpůsobilo. Uzavřena bude od dnešního poledne silnice druhé třídy 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách. Pro auta se tato cesta uzavírá pravidelně vždy s prvním sněhem. Přes den se pak podle meteorologů oteplí, na Moravě bude až osm stupňů nad nulou.

Už víkend přinesl mráz a sníh. Teploty klesly podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na horách až na minus 16 stupňů Celsia a sněžilo. Mrazivé počasí zřejmě stálo i za tragickou nehodou, když v noci ze soboty na neděli u obce Mezno na Benešovsku řidič havaroval na namrzlé silnici a jeho spolujezdkyně při havárii zemřela. I v noci na dnešek pak mrzlo a padal sníh. Ve vyšších polohách teplota klesla až na skoro minus 11 stupňů a i ráno v 07:00 bylo místy podle ČHMÚ až pod minus čtyři stupně. Meteorologové varovali, že kvůli mrznoucím srážkám se může objevit ledovka.

Místy skutečně dnes ráno silnice namrzaly a podle informací policie se třeba na silnicích druhé třídy na Prostějovsku či Orlickoústecku objevila ledovka a na Trutnovsku náledí. Žádné větší problémy se ale podle silničářů nevyskytly.

Například silnice v Libereckém kraji byly dnes ráno se zvýšenou opatrností sjízdné, ačkoli na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a západní části Krkonoš se objevila vrstva nového sněhu. Na čtyřproudé silnici I/35 z Liberce na Turnov varovali silničáři před možnou námrazou. Dnes od 12:00 se v kraji uzavře silnice II/290 od Smědavy kolem přehrady Souš, sdělila na sociálních sítích krajská společnost Silnice LK. Přehrada je zdrojem pitné vody pro Jablonecko a Liberecko a kvůli zvýšenému riziku znečištění se vždy s prvním sněhem pro auta na zimu uzavírá.

Také v severní části Královéhradeckého kraje v noci na dnešek sněžilo. Na hřebenech Krkonoš napadlo asi pět centimetrů sněhu. Na silnicích v Krkonoších a Orlických horách tak dnes ráno zůstávala slabá vrstva sněhu, ale hlavní silnice byly většinou po chemickém ošetření mokré. I na silnicích v Ústeckém kraji ležela místy slabá vrstva sněhu a sněžilo i na dálnici D8 mezi Ústím nad Labem a hranicí s Německem. Policisté v regionu řešili několik nehod, které se však obešly bez vážnějších zranění.

Do brněnských ulic ráno kvůli hrozbě náledí vyjely sypače, místy se tvořila mlha. Hromadnou dopravu v Brně a okolí dnes ale trápil spíše hustý pondělní provoz než počasí. Na horských silnicích nižších tříd v Olomouckém kraji se místy podle silničářů drží sníh, protože i tam v noci na dnešek opět sněžilo. V nižších polohách jsou cesty většinou holé a mokré. Ve Zlínském kraji silničáři varovali před namrzáním cest hlavně na Vsetínsku a Uherskohradišťsku, ale cesty jsou vlhké i jinde v regionu. Na Vysočině byly silnice ráno po chemickém ošetření mokré a s opatrností sjízdné.

Související

Více souvisejících

Počasí mráz náledí

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump

Donald Trump prohlásil, že nemá absolutně žádné obavy z možného páchání válečných zločinů v souvislosti se svými hrozbami vůči Íránu. Americký prezident znovu pohrozil, že nechá zničit íránské mosty a elektrárny, pokud Teherán nedodrží stanovené ultimátum. Tento termín pro znovuotevření Hormuzského průlivu vyprší v úterý ve 20:00 východoamerického času.

před 2 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt

Po uplynulé březnové reprezentační fotbalové přestávce nemají příliš dobrou náladu v Rumunsku. Ani jeho reprezentaci se nepodařilo dostat se na světový šampionát poté, co v baráži s Tureckem prohráli 0:1. Tento rumunský neúspěch vyústil v odvolání osmdesátiletého trenéra Mirceu Lucescua. Ten den poté navíc dostal infarkt a ozvaly se mu tak zdravotní problémy, kvůli kterým nemohl být u týmu při následném přátelském zápase se Slovinskem.

včera

Aktualizováno včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky

Írán měl jako první odpovědět na pákistánský návrh mírové dohody. Teherán ho sice odmítl, o diplomatické řešení konfliktu ale evidentně stojí. Přišel totiž s vlastním protinávrhem. Vyplývá z něj, že Íránci nestojí o příměří, ale o dohodu, která rovnou a jednou provždy ukončí boje.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti

Bylo velikonoční pondělí roku 1946, když poklidné jarní svátky na Frýdlantsku narušila tragická událost. Mezi obcemi Lázně Libverda a Hejnice zaznělo několik výstřelů. V lese zůstala ležet dvě děvčata, kterým nebylo ani osmnáct let. K dopadení jejich vrahů, kteří byli rovněž v dětském věku, došlo ještě téhož dne. Co se v osudné Velikonoce před 80 lety stalo?

včera

Miloš Zeman

Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty

Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.

včera

včera

Jindřich Rajchl

Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu

Koaliční poslanec Jindřich Rajchl (PRO, zvolen za SPD) přišel s nabídkou, která nejspíš nebude vyslyšena. Vládu požádal o mandát, s nímž by vyjel vyjednávat do Ruska o obnovení dodávek ropy a plynu. Rajchl se také vyslovil pro ukončení protiruských sankcí. 

včera

včera

Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán

Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole

Spojené státy americké a Írán obdržely návrh na příměří. Boje by se mohly zastavit už dnes, přičemž by se zároveň otevřel Hormuzský průliv. Informovala o tom agentura Reuters. S plánem přichází Pákistán, který návrh v noci na pondělí předložil oběma stranám konfliktu. 

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který neváhal použít i sprostá slova. Teherán varoval před mnohem ničivější odvetou, pokud Američané a Izraelci zaútočí na civilní cíle. Trump opakovaně hrozí útokem na energetiku a klíčovou dopravní infrastrukturu. 

včera

Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad

Po sérii rekordně teplých dní čeká Česko v nadcházejícím týdnu citelné ochlazení a návrat k typickému dubnovému počasí. Pondělí odstartuje s oblačnou oblohou, přičemž v severovýchodní části území se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, které budou v polohách nad 800 metrů sněhové. Během dne se však oblačnost protrhá na polojasno až skoro jasno s nejvyššími teplotami mezi 11 a 15 °C, na severu Čech bude kolem 10 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy