Na Štědrý den by nakonec mohlo být chladněji, než se předpokládalo. Na Bílé Vánoce v nížinách to však nevypadá. Takové jsou poslední zprávy od meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Meteorologové mají podle svých slov víceméně jasno až do období bezprostředně před Vánocemi. Ze čtvrtka na pátek dorazí ochlazení, ale nebude nijak extrémní. Na hory však přinese sněžení. V neděli přejde přes Česko další frontální systém, na kterém se přechodně oteplí. Poté se má znovu ochladit.
Pondělní den bude opět chladnější s teplotami v nejnižších polohách většinou kolem 4 °C. Na horách by mělo mrznout po celý den. Ve sněhových přeháňkách může sněžit ve všech polohách, na množství srážek ale nepanuje shoda.
Podle modelů nejspíš dorazí očekávané oteplení v průběhu příštího týdne později, než se předpokládalo, tedy až po Štědrém dnu. "I když tento scénář stále není jistý, lze už říct, že východnější oblasti našeho území – hlavně Morava a Slezsko – s velkou pravděpodobností zůstanou v chladném vzduchu i na Štědrý den," uvedl ústav na facebooku.
Aktuálně se přepokládá, že na Štědrý den se teploty v nejnižších polohách udrží kolem 3 nebo 4 stupňů. "O tom, zda a kde bude ležet případně na Štědrý den ráno sníh, rozhodne zejména množství srážek v pondělí a během noci na úterý. Nad tím panuje aktuálně stále vysoká nejistota. S ohledem na to, že přes den budou ale v nejnižších polohách teploty nad 0 °C, případný sníh bude odtávat," podotkli meteorologové.
Loňský scénář s výrazným oteplením během Štědrého dne by se opakovat neměl. Ústav připomněl, že loni se pohybovaly maximální denní teploty kolem 8 °C a předloni překročily i 10 °C.
Související

Slunečné a teplejší počasí. Týden vyvrcholí tropy a dalšími bouřkami

Jak porazit extrémní počasí? Macron řekl, kdo je náš největší spojenec
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Měsíc se v noci netradičně zbarví. Příčinu hledejte v Severní Americe
před 1 hodinou

Slunečné a teplejší počasí. Týden vyvrcholí tropy a dalšími bouřkami
před 1 hodinou

Charles Dickens zemřel před 155 lety. Spisovatelův život provázely úspěchy i skandály
před 2 hodinami

Další velký koncert v Praze. Využijte metro, žádá město fanoušky Imagine Dragons
před 3 hodinami

Češi budou proti Chorvatsku oslabeni. Ivan Hašek nemůže počítat s Hložkem
před 3 hodinami

Ludvík prozradil, jak snáší vazbu. Na svobodu nemůže, rozhodl soud
před 3 hodinami

Proč čelí Ukrajina nejtvrdším útokům od začátku války. Není to jen odplata, Rusko posílá vzkaz
před 4 hodinami

Nacisté před 83 lety vyvraždili Lidice. Na naše kruté dědictví ale zapomínáme
před 4 hodinami

Jak porazit extrémní počasí? Macron řekl, kdo je náš největší spojenec
před 5 hodinami

Zveřejníme tajemství o izraelských jaderných zbraních, vyhrožuje Írán EU
před 6 hodinami

Evropská komise: Demokracie v Evropské unii přestává pro polovinu obyvatelstva fungovat
před 6 hodinami

Los Angeles se bouří. Trumpovu Národní gardu v ulicích nechce
před 6 hodinami

Chyba v e-shopu Reebok: Zboží za zlomek ceny, teď nad objednávkami visí otazník
před 7 hodinami

Kam se poděl Obama? USA přenechal Trumpovi, odvahu proměnil v apatii
před 8 hodinami

Putin schválil změnu strategie: Chce přeměnit Rusko v námořní velmoc
před 8 hodinami

Trump měl hájit zájmy všech Američanů. Nedělá to, proto se Kalifornie ozvala
před 9 hodinami

"To nestačí, jsou to jen obyčejné útoky." Ruští prováleční blogeři požadují za operaci Pavučina masivní odvetu
před 9 hodinami

Největší noční útok války: Rusko zasáhlo západní Ukrajinu, Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky
před 10 hodinami

Dohoda, jakou svět neviděl? Trumpovy sliby zůstaly jen na papíře
před 11 hodinami
Rána pro Muska: Síť X umožňuje šířit intimní materiály, Francie ji chce až od 18 let
Francouzská vláda uvažuje o zařazení sociální sítě X, vlastněné Elonem Muskem, mezi pornografické platformy. Pokud by k tomu došlo, musela by X zavést přísné ověřování věku svých uživatelů, což by fakticky zamezilo přístupu dětí na tuto síť, pokud neomezí obsah pro dospělé.
Zdroj: Libor Novák