Spojené státy se připravují na velkou zimní bouři, která do částí země podle meteorologů přinese nejmrazivější počasí za zhruba 40 let a může významně narušit dopravu kolem Vánoc. Ty přitom bývají jedním z nejrušnějších období v celém roce. Informuje o tom zpravodajský web televize CNN.
Výstrahy kvůli zimnímu počasí byly vydány ve 37 z 50 amerických států a vztahují se na přibližně 100 milionů lidí, tedy asi třetinu populace. V částech USA podle předpovědí lze očekávat nejmrazivější počasí "za poslední generaci", nejchladnější Vánoce za posledních 40 let se očekávají například na severozápadě. Přibližně 80 procent země se bude potýkat s teplotami pod bodem mrazu, včetně míst tak daleko na jihu, jako je například Texas. Dokonce i na Floridě se očekávají nejchladnější Vánoce za 30 let.
Náhlé ochlazení začalo u severozápadního pacifického pobřeží. Bouře se nyní přesouvá dále na východ a v pátek by se mohla proměnit na "bombový cyklon".Ten vznikne ve chvíli, kdy prudce poklesne tlak v rozmezí 24 hodin a může přinést vánice, silné bouřky či vydatné srážky. Bombové cyklony se nejčastěji vyskytují na východním pobřeží USA a Kanady, kde kvůli teplému Golfskému proudu a chladné souši vznikají optimální podmínky.
Ke středečnímu večeru bylo podle informací CNN kvůli nepříznivému počasí zrušeno nejméně 1000 letů. Z toho nejvíce z letišť v Chicagu a Denveru. Vánice a mrazy o víkendu mohou také způsobit chaos na silnicích. Podle předpovědí bude Denver čelit největším mrazům dnes ráno, kdy teploty klesnou k až minus 27 stupňům Celsia. Chicago se mezitím připravuje sněhovou vánici provázenou poryvy větru o rychlosti až 50 kilometrů za hodinu.
"Měli jsme skvělý týden kolem Dne díkůvzdání s minimálním narušením (dopravy)," řekl ve středu televizi MSNBC ministr dopravy Pete Buttigieg "O Vánocích tomu tak bohužel nebude," dodal.
V některých částech USA podle Národní meteorologické služby (NWS) může koncem týdne pocitová teplota klesnout až na minus 45 stupňů Celsia. NWS ve výstraze uvedla, že takové mrazy mohou "při nedodržení opatření způsobit omrzliny za méně než pět minut a při delším vystavení takovému chladu může dojít k hypotermii a smrti".
Související
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
Počasí , sníh , Zima , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Na kancelář Ivana Bartoše zaútočil sekerou neznámý útočník
včera
Íránci režim kritizují za neschopnost ochránit obyvatelstvo. Celá situace se může změnit v krvavou lázeň, varuje Taterová
včera
Trump opět posunul hranice. Nová pravomoc agentů ICE děsí veřejnost, kdykoli mohou přijít ke komukoli domů
včera
K dosažení míru zbývá vyřešit zásadní bod. Proč je Donbas pro Rusko i Ukrajinu tak důležitý?
včera
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
včera
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
včera
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
včera
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
včera
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
včera
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
včera
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
včera
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
včera
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
včera
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
včera
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
včera
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
včera
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
včera
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
včera
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
včera