Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nebezpečí vzniku a šíření požárů bude v důsledku přetrvávajícího srážkového deficitu (sucha) a předpokládaného mírného až čerstvého větru zvýšené na většině území Čech a v západních částech Moravy od středy až do pátku.
Lidé by neměli rozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Měli by se také řídit místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány, a dbát na úsporné hospodaření s vodou.
Nově meteorologové varují před větrem. "Na Českomoravské vrchovině a v přilehlých oblastech bude od čtvrtečního poledne do páteční půlnoci vát silný jihovýchodní až jižní vítr s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h)," uvedli na sociální síti X.
Vítr podle nich zeslábne v noci ze čtvrtka na pátek, což povede ke snížení nebezpečí vzniku a šíření požárů. "Lokální srážky, v jejichž důsledku by se mělo nebezpečí požárů dále snížit, očekáváme během pátečního dne," dodali meteorologové.
Související
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 1 hodinou
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 2 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 3 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 3 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 4 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 5 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 6 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 7 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 8 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 8 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 10 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
Prahu, Paříž či Londýn by mohly zasáhnout íránské rakety, varují Izraelci po nejnovějším dění na Blízkém východě. Jde o reakci na zjištění, že Teherán disponuje arzenálem, který zvládne doletět mnohem dál, než se dosud myslelo.
Zdroj: Lucie Podzimková