Říjen se má vydařit: Teplo a málo deště. Co na to pranostiky?

Praha - Období do konce října by mělo být teplotně nadprůměrné. V týdnu od 20. do 26. října očekáváme ochlazení, avšak v závěru měsíce by teploty měly opět stoupat. Z dlouhodobého hlediska je nastávající období jedno z nejsušších v roce. Úhrn srážek do konce října by se měl pohybovat kolem dlouhodobého průměru. V prvním předpovědním týdnu a v závěru měsíce se očekává jen málo srážek, informuje chmi.cz.

Příští týden by se průměrné teploty přes den měly pohybovat kolem 18 stupňů, v noci kolem osmi, o týden později, tedy mezi 13. a 19. říjnem bude přes den kolem patnácti a v noci kolem pěti.

Nejchladněji má být podle meteorologů od 20. do 26. října, kdy bude přes den jen kolem 11 a v noci průměrně kolem tří stupňů Celsia. Další týden se o trochu oteplí - přes den i v noci má být zhruba o stupeň víc.

Pokud jde o déšť, z dlouhodobého hlediska je podle ČHMÚ nastávající období jedno z nejsušších v roce.

A co říkají pranostiky?

Teplý říjen - studený listopad.

Teplý říjen - studený únor.

Je-li říjen velmi zelený, bude zase leden hodně studený.

Bouřka v říjnu třebas malá, sotva na to zima stálá.

Mrazy v říjnu - hezky v lednu; krásný říjen - studený leden.

Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade.

Říjen a březen rovné jsou ve všem.

V říjnu mnoho dešťů, v prosinci mnoho větrů.

Mlhy v říjnu - sněhy v zimě.

Související

Více souvisejících

Počasí Podzim

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Fiala (ODS)

Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala

Prezident Petr Pavel nakonec nechyběl na neformální večeři lídrů na summitu NATO, ačkoliv Babišova vláda původně chtěla, aby hlava státu na aliančním jednání vůbec nebyla. Není proto divu, že opoziční politici reagují výsměchem na adresu kabinetu. 

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí

Fotbalový světový šampionát zná další čtvrtfinálovou dvojici, která se vygenerovala z pondělních osmifinálových zápasů. Pyrenejské derby, které bylo po většinu času až příliš opatrné z obou stran, zvládlo lépe Španělsko, když o vítězi rozhodla rychlá kombinace v první minutě nastavení, kterou zakončil úspěšně Merino. Rozhodl tak o tom, že právě proti Španělsku odehrál Cristiano Ronaldo s největší pravděpodobností svůj poslední zápas na MS. Daleko gólovější byl zápas mezi domácími USA a Belgií. Tento duel byl očekáván a hrál se pod rouškou napětí především poté, co vyšlo najevo, že i díky jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem FIFA Giannim Infantinem mohl nastoupit útočník Folarin Balogun, přestože původně kvůli červené kartě ze šestnáctifinále neměl. Ani toto skandální zrušení trestu však Američanům nepomohlo, neboť i díky chybujícímu gólmanovi Freeseovi jasně zvítězila Belgie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš si podal ruku s Donaldem Trumpem.

Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala

Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve středu na summitu NATO v turecké Ankaře před zraky fotografů podal ruku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš se snímkem pochlubil na sociální síti. Po konci jednání pak předseda vlády tvrdil, že Česko nebylo kritizováno, protože nesplnilo závazek ohledně výše obranných výdajů. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aleš Juchelka

Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje upravit parametry dávky státní sociální pomoci (DSSP) na základě prvních zkušeností z jejího fungování. Vyšší podporu mají nově získat samoživitelé se staršími dětmi do 15 let i domácnosti v regionech, kde dosavadní nastavení neodpovídalo skutečným cenám bydlení. Změny ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka předložil formou pozměňovacího návrhu, aby se mohly co nejrychleji promítnout do výše vyplácených dávek.

včera

včera

Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi

Bývalý britský princ Andrew, dnes známý jako Andrew Mountbatten-Windsor, se poprvé po několika měsících objevil na veřejnosti. Informovala o tom britská média. Podle novinářů ale nechtěl být mladší sourozenec krále Karla III. spatřen. To se nicméně nepovedlo. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy