Předpověď počasí na pátek 13. srpna

Praha - V Čechách bude v pátek oblačno až zataženo s deštěm či přeháňkami a místy i bouřkami, na Moravě a ve Slezsku očekávají meteorologové polojasno až oblačno a pouze ojedinělé přeháňky, které však budou s postupem dne stále četnější. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 22 a 30 °C.

V Čechách ukáže rtuť teploměru od 22 do 26 °C, na Moravě a ve Slezsku pak teploty vyšplhají k 26 až 30 °C.O poznání chladněji bude v polohách 1000 m na horách, kde se na teploměru objeví pouhých 19 °C, ještě níže se bude pohybovat rtuť teploměrů na Šumavě a v Krušných horách, kde jen stěží překročí hodnotu 14 °C.Vát bude slabý proměnlivý vítr o rychlosti 1 až 4 m/s, který v bouřkách zesílí.Tlaková tendence: slabý vzestup, během dne setrvalý stav.Biometeorologická předpověď: pro oblasti č. 4, 6 a 7 (východní Čechy, Morava a Slezsko) platí stupeň č. 2 - střední zátěž. Velmi teplé počasí může zatěžovat osoby s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu, tedy zejména ty, které trpí kardiovaskulárními chorobami a nemocemi dýchacího ústrojí, a dále také starší lidi. Jmenované rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu. Pro oblasti č. 1 až 3 a 5 (zbylá území v Čechách a Vysočina) platí stupeň č. 1 - mírná zátěž - který umožňuje běžný denní režim bez omezení, pouze s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Zvýšenou zátěž by však v důsledku přechodu studené fronty mohli pociťovat lidé, které sužují nemoci dýchacího ústrojí, a kardiaci, zejména pak s anginou pectoris. Bouřky, které podle očekávání meteorologů v inkriminované oblasti udeří, by pak mohly mít na svědomí zhoršení stavu zejména u astmatiků, kardiaků a psychicky labilních osob.Teplotní rekord pro 13. srpen má hodnotu 36,8 oC a naměřen byl v roce 2003. Naopak nejchladněji bylo v roce 1908, kdy rtuť teploměru poklesla na 8,7 oC.Slunce vyjde v pátek v 5 hodin 46 minut a zapadne ve 20 hodin 22 minut.Zbylá území střední Evropy v pátek opanuje převážně polojasno, pouze na západě území bude oblačno a místy se přidají i bouřky. Na západě a severozápadě kontinentu zavládne polojasno až oblačno a místy se tu vyskytnou přeháňky. Deštník se bude hodit také obyvatelům Skandinávie, kde meteorologové očekávají oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Dostatku slunečních paprsků si naproti tomu budou i nadále užívat lidé obývající oblasti ve Středomoří. Teploty na severu a západě Evropy dosáhnou 19 až 23 °C, rtuť teploměru v domácnostech ve střední Evropě se bude pohybovat mezi 22 a 30 °C. Nejtepleji bude ve Středomoří a na východě kontinentu, kde teploty vystoupají ke 30 °C, ojediněle se tu na teploměru mohou objevit i hodnoty přesahující 35 °C.

Související

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

Více souvisejících

Počasí

Aktuálně se děje

před 19 minutami

R. James Woolsey

Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkce hlavního velitele ozbrojených sil Oleksandra Syrského. K tomuto kroku došlo jen několik dní poté, co byl sesazen oblíbený ministr obrany Mychajlo Fedorov, což vyvolalo vlnu pouličních protestů po celé zemi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy