Praha - Okluzní fronta, která přešla o silvestrovské noci a během Nového roku Česko, se sněhově příliš nevytáhla. Nasněžil většinou jen poprašek sněhu, někde nepadal sníh vůbec, a jinde ho bylo maximálně do 3 cm.
V nižších polohách Čech se na Nový rok teploty dostaly nad nulu, a tam symbolický poprašek zmizel. Na Moravě se teploty držely spíše pod nulou, a tak se lépe udržel. Nejvíc nasněžilo v Jeseníkách, asi kolem 5 cm čerstvé pokrývky. To je ale pořád málo i pro běžkaže.
Pro lyžařská střediska je toto slabé sněžení jako nic, ale mnohem důležitější je, že se teploty na horách už setrvale dostaly pod nulu, a na těchto hodnotách vydrží i v dalších dnech, kdy naopak mrazy ještě zesílí. Sněhová děla jedou naplno, a díky nim se už o tomto víkendu otevírají aspoň některé sjezdovky ve většině skiarálů.
"S umělým sněhem si zatím budou muset zatím vystačit, protože toho přirozeného bude i v dalších dnech jako šafránu," uvedlo meteocentrum.cz.
"Po usilovné práci se nám podařilo částečně zprovoznit areál, aby si děti mohly trochu zalyžovat, než půjdou do školy. V provozu je též lyžařská škola," uvedli dnes provozovatelé areálu Novako na webových stránkách. V provozu jsou oba lyžařské vleky i pohyblivý pás, jezdí se na obou sjezdovkách v celkové délce 300 metrů.
Skiareál Klínovec po vánočních svátcích kvůli teplému počasí přerušil provoz. Dnes ale obnovil provoz lanovky Dámská pro pěší. "V provozu je lanová dráha Dámská v režimu pro pěší, je možná přeprava bobů a lyží. Z technických důvodů je možná pouze jízda nahoru. Na sjezdovkách probíhá zasněžování, vstup je na vlastní nebezpečí," upozornil mluvčí areálu Adam Svačina. Otevřeno je od 9:00 do 16:00.
Lyžařský areál v Bublavě oznámil zahájení provozu 5. ledna. "V této chvíli máme z 50 procent vysněženou hlavní sjezdovku Střední Bleiberg a postupně sněžíme i modrý Malý Bleiberg a nový Dětský park," uvedl provozovatel areálu Jiří Lhota.
V Plzeňském kraji se zatím lyžařům žádný lyžařský areál neotevřel. Zasněžování ale pokračuje na Špičáku. "Do neděle bude nadále každý den v provozu sedačková lanovka v letním režimu pouze pro pěší. Pro co nejbližší spuštění lyžařského provozu děláme maximum," uvádějí provozovatelé na webových stránkách. Zasněžování začalo i v areálu Nad Nádražím v Železné Rudě, letní provoz už tam byl ukončen. Pro pěší naopak zůstává otevřen nedaleký německý Velký Javor.
Související
Počasí v USA zabíjí. Masivní sněhová bouře za sebou nechává mrtvé i statisíce domácností bez proudu
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
Počasí , lyžařské areály , Zima
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Vláda schválila schodek rozpočtu 310 miliard. Schválila růst platů ve veřejném sektoru, na obranu půjdou 2 % HDP
před 1 hodinou
Pavel nečekaně zrušil setkání nejvyšších ústavních činitelů na Hradě
před 2 hodinami
Jedna z nejbolestivějších kapitol tamní historie končí. Do Izraele se vrátily pozůstatky posledního rukojmího
před 3 hodinami
Vláda schválila rozpočet s deficitem 310 miliard. Je výrazně vyšší, než navrhl Fialův kabinet
před 4 hodinami
Na Hradě si nevšimli, že nevládne Fiala? Okamura se pustil do Pavla, rozpočet na obranu se zvyšovat nebude
před 4 hodinami
CNN: Mohutná armáda v rukou jednoho muže. Rozhodnutí Ťin-pchinga zahájit vyšetřování Jou-Sia je ohromující
před 5 hodinami
Klíčový přechod Rafáh se zatím neotevře. Izrael si stanovil podmínku
před 6 hodinami
Čína se otřásá v základech. Nejvýše postavený generál je vyšetřován pro špionáž pro USA
před 6 hodinami
Konec ruského plynu. EU schválila navzdory odporu Maďarska a Slovenska absolutní embargo
před 7 hodinami
Trump nechá zásah agentů v Minneapolisu prověřit. Naznačuje jejich stažení
před 8 hodinami
Venezuela se bouří. Mám dost příkazů přicházejících z Washingtonu, prohlásila Rodríguezová
před 9 hodinami
Česko čeká test stability. Za Pavlem na Hrad míří Okamura s Babišem a Macinkou
před 9 hodinami
Počasí v USA zabíjí. Masivní sněhová bouře za sebou nechává mrtvé i statisíce domácností bez proudu
včera
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
včera
Nezastavitelný rychlobruslař Jílek. Vyhrál Světový pohár v rámci dlouhých tratí
včera
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
včera
Promlčeno. Za vraždu Mrázka nikdo pykat nebude, i když policie leccos tuší
včera
Další úspěšnou českou sbírku pro Ukrajinu chválí Pavel i slavný Brit
včera
Trump ocenil hrdinství britských vojáků. Donutil ho k tomu i princ Harry
včera
Buď žijeme třetí světovou válku, nebo nejnebezpečnější krizi od roku 1945. Pravdu ukáže až čas
Světové války se v okamžiku vypuknutí takto nejmenují, název dostávají až zpětně, když je zřejmé, že změnily řád světa. Dnešek nápadně připomíná právě takovou přechodovou fázi – pandemie, invaze na Ukrajinu, eskalace kolem Íránu, hybridní a ekonomická válka i eroze západních garancí. Buď už žijeme ve třetí světové válce, jen ji neumíme pojmenovat, nebo v nejnebezpečnější krizi od konce druhé světové války.
Zdroj: Jakub Jurek