Pec pod Sněžkou - Na hřebenech Krkonoš v noci na dnešek napadl první sníh nadcházející zimy. Teploty klesly mírně pod nulu. Na Sněžce ve výšce 1603 metrů nad mořem byly minus dva stupně. Na hřebenech fouká silný vítr, který zastavil oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Vítr zastavil i lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.
Horská služby Krkonoše vydala dnes ráno upozornění na silný vítr. "Na hřebenech Krkonoš fouká silný nárazový vítr až 90 kilometrů v hodině. Nad 1200 metrů nad mořem je jeden centimetr nového sněhu. Může se vyskytnout i ledovka," uvedla horská služby.
Poprašek sněhu napadl i kolem Luční boudy, která leží ve výšce 1410 metrů nad mořem. "Sněžit začalo v noci, nyní vane silný mrazivý vítr," řekla ČTK dnes dopoledne pracovnice recepce na Luční boudě. Zářijové sněžení v Krkonoších není mimořádné. Například v roce 2013 pokryl vrchol Sněžky poprašek sněhu již 17. září.
Noc z neděle na dnešek byla v Česku větrná zejména na horách. Na Sněžce měl vítr rychlost až 137 kilometrů za hodinu, což odpovídá orkánu. Kromě nejvyšší české hory byla velmi větrná noc také na krušnohorském Klínovci, kde vítr dosáhl rychlosti až 112 kilometrů v hodině, tedy síly mohutné vichřice. Na Přimdě na Tachovsku a na Lysé hoře v Beskydech foukalo rychlostí 104 kilometrů v hodině. O tři kilometry méně naměřili meteorologové na Milešovce.
K silnému větru se místy přidal i vydatný déšť, například na Špindlerovce v Krkonoších spadlo za 24 hodin 46 milimetrů vody a na nedalekém Medvědíně o dva milimetry méně. Kromě Krkonoš hodně pršelo i v Krušných horách. V Přebuzi a Abertamech napršelo 43 litrů vody na metr čtvrteční a v Nejdku 41 litrů.
Předpověď na úterý (00-24):Polojasno až oblačno, na severovýchodě až zataženo a ojediněle přeháňky, na hřebenech hor zpočátku i srážky sněhové. K večeru ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, ojediněle přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s, večer bude slábnout.
Předpověď na středu (00-24):Jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti, později na severu a severovýchodě až zataženo a ojediněle slabý déšť. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, při uklidnění větru ojediněle až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C. Slabý proměnlivý, během dne mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na čtvrtek (00-24):Zpočátku převážně oblačno, během dne ubývání oblačnosti na polojasno až skoro jasno. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C, v Čechách ojediněle až 22 °C. Slabý, během dne mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 5 m/s.
Předpověď na pátek (00-24):Převážně polojasno, odpoledne a večer od severozápadu přechodně až zataženo a místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 °C, na Moravě až 20 °C. Slabý jihozápadní vítr do 4 m/s se bude měnit na mírný severozápadní 2 až 6 m/s, uvedl chmi.cz.
Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:Polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky, zpočátku na hřebenech hor i srážky sněhové. Nejnižší noční teploty v sobotu 8 až 4 °C, v dalších dnech 5 až 1 °C a místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 10 až 15 °C.
Související
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
Počasí , Krkonoše , sněžka , sníh , orkán Fabienne (září 2018)
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák