Období od 14. ledna do 10. února 2019 bude teplotně průměrné a také i jednotlivé týdny mají být průměrné. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v dlouhodobém výhledu počasí.
Relativně nejteplejší bude první týden, kdy minimální noční teploty budou klesat většinou na +1 až -4 °C a maximální denní budou stoupat na -1 až +4 °C.
Na druhou stranu jako relativně nejchladnější vychází poslední týden období s týdenním průměrem nejnižších teplot kolem -6 °C a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem 0 °C.
Dlouhodobá průměrná teplota pro období mezi 14. lednem a 10. únorem je minus 1,1 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2002, kdy průměr činil 3,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr, minus 9,5 stupně, meteorologové zaznamenali v roce 1963.
Z hlediska srážek by následující čtyři týdny neměly vybočovat z normálu. "Průměrné týdenní úhrny se budou pohybovat od šesti do 10 milimetrů, nejvyšší úhrn se předpokládá v prvním týdnu kolem 14 milimetrů," uvedl ČHMÚ.
Předpověď na tento týden
Dnes bude proměnlivá, převážně velká oblačnost a místy, k večeru jen ojediněle sněhové přeháňky. Zpočátku v polohách pod 500 m déšť se sněhem nebo i déšť. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C, odpoledne ochlazování a večer ojediněle tvorba náledí nebo zmrazků. Čerstvý severozápadní až západní vítr 5 až 11 m/s s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h), bude odpoledne částečně slábnout. Od vyšších poloh místy tvorba sněhových jazyků, uvedl portal.chmi.cz.
Úterý (00-24):Oblačno až zataženo a místy občasné sněžení, na Moravě a ve Slezsku zpočátku místy polojasno. Během odpoledne od severozápadu v polohách pod 600 m srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, při zmenšené oblačnosti až -7 °C, ojediněle výskyt náledí nebo zmrazků. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C, na severovýchodě -3 až +1 °C. Čerstvý severozápadní, postupně západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h). Od vyšších poloh místy tvorba sněhových jazyků.
Středa (00-24):Oblačno až polojasno, na severovýchodě zpočátku až zataženo. Zejména na severu a severovýchodě místy občasný déšť, v polohách nad 700 m déšť se sněhem nebo sněžení, odpoledne ustávání srážek. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, při zmenšené oblačnosti až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C a večer ojediněle tvorba náledí. Mírný západní, postupně jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.
Čtvrtek (00-24):Oblačno až polojasno, od severozápadu přechodně zataženo s deštěm, zpočátku nad 700 m, postupně ve všech polohách sněžení. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný západní, později severozápadní vítr 3 až 7 m/s, bude k večeru slábnout.
Vyhlídka počasí od pátku do neděle:Oblačno až zataženo, přechodně místy polojasno. Místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, v nižších polohách i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +1 až -4 °C, při déletrvající zmenšené oblačnosti kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +3 °C.
Související
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
Počasí , Zima , Česká republika
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 1 hodinou
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 2 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 3 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
včera
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
včera
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
včera
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
včera
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
včera
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
včera
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
včera
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
včera
Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán
včera
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
Počet amerických vojenských obětí v konfliktu s Íránem překročil hranici šesti set. Americké ministerstvo obrany totiž během soboty aktualizovalo svou oficiální databázi obětí, do níž zpětně zaevidovalo více než sto čtyřicet nově zraněných vojáků. Do systému se navíc vrátila jména čtyř příslušníků armády, kteří zahynuli při nedávných íránských útocích a z oficiálních přehledů dříve z nejasných důvodů zmizeli. K úpravě dat dochází v době, kdy Pentagon čelí sílící kritice za netransparentnost při informování o skutečných ztrátách.
Zdroj: Libor Novák