Liberec - Dvě desítky zásahů během jediné hodiny v souvislosti s druhou bouřkovou vlnou zaznamenali v pátek odpoledne hasiči v Libereckém kraji. První vlna před polednem se přitom obešla bez zásahu, řekla agentuře Mediafax mluvčí hasičů Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.
Obcí Sedlejovice na Liberecku se navíc prohnalo menší tornádo, které zranilo muže natírajícího vrata. "Podle záchranářů letěl čtyřicetiletý muž zhruba šest metrů vzduchem a uhodil se o auto. Naštěstí utrpěl pouze odřeniny a povolaný vrtulník se mohl vrátit bez něj," uvedla mluvčí záchranky Libereckého kraje Lenka Markovičová. Přesto jej sanitka odvezla na ošetření do turnovské nemocnice. Jak uvedl server tn.cz, podle svědků vzdušný vír vyvrátil několik stromů a přerušil dodávky elektřiny v obci. "Druhou bouřkovou vlnu s deštěm, která přišla před půl čtvrtou, doprovázel silný vítr. Většina výjezdů proto byla kvůli popadaným stromům přes komunikaci," upřesnila mluvčí.
Nejvíce bylo zasaženo Liberecko, kde se do 17. hodiny stalo 14 událostí. Popadané stromy buď částečně omezily průjezdnost cest nebo je uzavřely úplně. Problémy byly v Českém Dubu, Hejnicích a Frýdlantu.Ve Frýdlantu navíc hasiči kvůli ucpané kanalizaci odčerpávali vodu ze sklepa rodinného domu. Směrem na Turnovsko v obci Sychrov pak strom spadl na elektrické vedení a ještě střechu chalupy. Na místě byli profesionální hasiči z Turnova a jejich kolegové ze Sychrova a Hodkovic nad Mohelkou.
"Jak se bouřka stěhovala, postupně události přibývaly i v dalších částech Libereckého kraje. Zcela neprůjezdná byla například silnice z Malé Skály na Rakousy. Příčinou byly opět popadané stromy," doplnila Štrauchová. Podobná situace byla na Semilsku ve Slané nebo Košťálově, kde stromy spadly i na koleje u nádraží ČD. Vlaková doprava se musela pozastavit, než hasiči stromy odklidí. Zasahovali zde drážní hasiči z Liberce a jednotky z Libštátu a Košťálova. Posledním regionem, přes který se bouřka přehnala, bylo Jilemnicko. V Roztokách u Jilemnice spadl strom v zatáčce, obyvatele Jilemnice ohrožovala voda s bahnem tekoucí z polí.
Související
Drama v Liberci: Nové informace o pacientech, které v Liberci zasáhl blesk
V Liberci udeřil blesk do zámeckého parku. Zraněných je 18 lidí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 6 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 7 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 9 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák