Praha - Na Kvildě ve stanici Perla na Šumavě klesla v pátek kolem sedmé hodiny teplota na - 38,1 stupně Celsia, je to vůbec nejnižší teplota na celém území. Meteorologové naměřili rekordní teploty na 105 stanicích ze 155 po celé České republice, oznámil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.
Kolem sedmé hodiny ranní byla na 76 stanicích teplota vzduchu -20 °C nebo nižší, na mnoha dalších se teplota těsně blížila k -20 °C. Na pěti stanicích ČHMÚ a i na několika dalších dosáhla teplota pod -30 °C. Na Šumavě na stanici Kvilda-Perla bylo -38,3 °C, podobně tomu bylo i na Jizerce, kde hodnota klesla na -35,3 °C. V Adršpachu rtuť teploměru klesla k -31,5 °C, Hliništi na -30,2 °C, v meteostanici na Horské Kvildě bylo -33,3 °C.
Další rekordy meteorologové naměřili také v Hliništi (-30,2 °C), v Desné-Souši rtuť teploměru klesla na -26,7 °C, v Broumově teplota sestoupila k -24,6 °C, v Českém Dubu bylo -25,9 °C, v Kořenově na stanici Jizerka -35,3 °C nebo v Jeseníku (-26,5 °C) a ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde bylo -26,1 °C.
Hodnoty hluboko pod bodem mrazu panovaly také v Českém Krumlově, a to -21 °C, v Doksech rtuť teploměru klesla na -20,6 °C, v Karlových Varech naměřili -22,1 °C, v Chebu padl rekord o hodnotě -19,6 °C a Brně Žabovřeskách bylo -16,8 °C.
Přesto podle Dvořáka nebyl dosud překonán absolutní rekord z února roku 1929, kdy meteorologové naměřili u Českých Budějovic teplotu -42,2 °C.
Jen zcela ojediněle se teplota vzduchu pohybovala mezi -13 až -16 °C, například v Bělotíně, Bílé, v Brodě nad Dyjí. V Praze na Karlově bylo -14,8 °C, na letišti v Ruzyni -18,3 °C.
Mrazivé počasí bude pokračovat i v příštích dnech, nepatrné oteplení zřejmě nastane v druhé polovině příštího týdne a nad nulu by se teploty mohly dostat po polovině února.
Související
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
před 2 hodinami
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
před 3 hodinami
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
před 5 hodinami
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
před 6 hodinami
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
před 7 hodinami
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
před 8 hodinami
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
před 10 hodinami
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
před 11 hodinami
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
před 12 hodinami
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
před 14 hodinami
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
Americký lékař Stephen Kornfeld z Oregonu se vydal na palubu lodi MV Hondius v naději, že prožije životní dobrodružství při zkoumání Antarktidy a pozorování velryb. Místo zasloužené dovolené se však nečekaně stal hlavním zdravotníkem plavidla, které zasáhla smrtící nákaza hantaviru. Epidemie, která se na lodi rozšířila, vyřadila z provozu i oficiálního lodního lékaře a vyžádala si již tři oběti.
Zdroj: Libor Novák