Praha - Teplé počasí přineslo i v neděli teplotní rekordy, celkem jich v Česku padlo odpoledne jedenáct. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMˇU) na svých internetových stránkách.
"Na stanicích, které měří aspoň 30 let, byly do této chvíle překročeny teplotní rekordy pouze výjimečně. Již v 11.30 však byl překonán teplotní rekord v Příbrami z roku 1884, který činil 16,1 °C. Stanice měří od roku 1882, avšak měření není souvislé. Stanicí s nejdelší souvislou teplotní řadou, která zaznamenala překonání rekordu, byla zatím horská stanice na Milešovce, kde se měří již 105 let, od roku 1907," upřesnil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.
V Příbrami se rtuť teploměru v neděli odpoledne vyšplhala na 18,1 °C. Na Milešovce naměřili 19,3 °C a překonali dosavadní rekord 17,8 °C z roku 2004.
Teplotní rekord hlásí i Doksy, Velichovky, Holovousy a Doksany. Zde bylo nejtepleji, a to 21, 8 °C. Stanice Vaňov v Ústí nad Labem hlásila 21 °C. Překonala tak původní rekord 20,8 °C z roku 2004.
Jarní teploty přes 20 °C zaznamenali stanice také v Ostravě-Porubě, Lučině, na pardubickém letišti a Ostravě-Mošnově.
Teploty se během nedělního odpoledne pohybují většinou mezi 18 a 22 °C, chladněji je na západě, kde meteorologové naměřili kolem 16 °C. Nejtepleji je ve středních Čechách, v Praze, v okresech Litoměřice a Louny. "Četné teploty přes 20 °C naměříme také v nížinách v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji a na východě Jihomoravského kraje," řekl mluvčí.
Klimatologické modely podle meteorologů naznačují, že první polovina letošního roku bude teplotně nadprůměrná a srážkově podprůměrná. "Pokud by se tyto předpovědi naplnily, čekal by nás velmi teplý duben, květen a červen, a slabě nadprůměrný červenec a možná i srpen," dodal Dvořák.
Související
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
před 2 hodinami
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
před 3 hodinami
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
před 4 hodinami
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
před 5 hodinami
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
před 5 hodinami
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
před 6 hodinami
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
před 7 hodinami
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
před 8 hodinami
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
před 9 hodinami
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
před 10 hodinami
Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj
před 10 hodinami
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
před 11 hodinami
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
před 11 hodinami
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
před 12 hodinami
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
před 13 hodinami
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
před 14 hodinami
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
před 14 hodinami
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
před 16 hodinami
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
včera
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
Dolní komora francouzského parlamentu ve středu schválila finální podobu zákona, který dospělým lidem s nevyléčitelnými chorobami umožní legálně požádat o asistovanou smrt. Národní shromáždění tak po letech intenzivních etických a politických debat definitivně odsouhlasilo normu, jež upravuje podmínky pro podání smrtící látky. Prezident Emmanuel Macron, který tento krok sliboval již ve své předvolební kampani, po hlasování ocenil kultivovanou a respektující diskuzi, kterou zákonodárci k tomuto citlivému tématu vedli.
Zdroj: Libor Novák