Praha - Mimořádně teplé pondělí pokořilo teplotní rekordy na třetině až čtvrtině stanic, řekl Mediafaxu mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Většinou šlo o 18leté rekordy, například v Ostravě ukázala rtuť v teploměru na hodnotu 35,6 °C.
Teploty tak překonaly rekord z roku 1994 o 0,6 °C. V Brně bylo oproti stejnému roku tepleji o 0,2 °C, lidé mohli v jihomoravské metropoli v Celsiově teploměru uvidět hodnotu 35,1°.Rekordy padaly většinou ve východní části republiky, do Čech přicházela ze západu oblačnost. Ale i tak například Dobřichovice dosáhly dříve naměřené maximální teploty 32,2 °C.V úterý bude přes den více oblačno, a i když se ve středu slunce zase rozzáří, teplotní rekordy již nejspíše v tomto týdnu nepadnou. "Ve zbytku týdne bude chladněji, mezi 20 a 25 °C," vysvětlil Dvořák.Během pondělní noci mohou přijít bouřky s přívalovými dešti a četnými nárazy větru, varují po letním dni meteorologové. Zasáhnou Jihočeský, Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, stejně jako kraj Vysočinu. Na slabší bouřky by se lidé měli připravit také ve Středočeském, Plzeňském, Královéhradeckém kraji a také v Praze. Bouřky nejsou vyloučené ani na severozápadě území, kde však jejich intenzita bude ve srovnání se zbytkem území nižší.Vlivem intenzivnějších bouřek doprovázených přívalovými srážkami očekávají meteorologové vzestupy vodních hladin v průběhu noci a úterního dopoledne, a to hlavně na tocích odvodňujících Českomoravskou vrchovinu a zejména Jeseníky. V oblastech výskytu vydatných srážek a bouřek může lokálně dojít k přechodným výraznějším vzestupům vodních hladin s možností překročení 1. stupně povodňové aktivity zejména pak v povodí Bělé a horní Moravy.
Související
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková