Praha - Zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo a zdá se, že se na území Česka ještě nějakou dobu zdrží. Z dlouhodobé předpovědi, kterou agentuře Mediafax ve středu poskytla meteoroložka Dagmar Honsová, totiž vyplývá, že teploty kolem 10 stupňů Celsia lze čekat nejdříve na konci března.
"Teploty dosahující 10 a více stupňů Celsia naměříme teprve v samém závěru měsíce. Mrazivé počasí, se kterým se potýkáme v současnosti, vydrží ještě do začátku následujícího týdne. Zlom nastane teprve v úterý, kdy už by se teploty mohly udržet nad bodem mrazu. Až do té doby přitom bude nutné počítat s občasnými srážkami, které budou i nadále v nížinách smíšené či sněhové. Napadený sníh však bude přes den odtávat," nastínila vývoj počasí Honsová.
Pro druhou březnovou dekádu bude typická také proměnlivá, převážně velká oblačnost. Ranní teploty budou dosahovat -3 až -8 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti mohou spadnout až na mrazivých -10 stupňů Celsia. Přes den se na teploměru objeví hodnoty v rozmezí od -1 do 4 stupňů Celsia, ke konci dekády už by se denní teploty mohly vyšplhat až na 8 stupňů Celsia.
Na konci března už by se do plusových hodnot mohly dostat i ranní teploty. "Ranní teploty se budou v poslední březnové dekádě pohybovat mezi 3 a -3 stupni Celsia, přes den naměříme 5 až 10 stupňů Celsia. Pozvolný nárůst teplot se nezastaví a na konci měsíce už bychom mohli na teploměru spatřit až 13 stupňů Celsia," uvedla k vývoji teplot v posledních březnových dnech Honsová.
Přestože teploty už budou v období od 20. do 31. března příznivé, i nadále bude převažovat spíše oblačné počasí. "Zpočátku očekáváme převážně velkou oblačnost, kterou doprovodí občasné sněžení a v nižších polohách srážky dešťové, které budou jen přechodně přecházet ve smíšené. Oblačnosti bude postupně ubývat a také srážky už by se později měly vyskytovat pouze v podobě přeháněk," doplnila Honsová.
V první dekádě následujícího měsíce si Češi užijí pravého "aprílového počasí". "Očekáváme oblačno až polojasno a občasné dešťové přeháňky. Na frontách se obloha zatáhne a přidá se déšť. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 5 až -1 stupněm Celsia, přes den se rtuť teploměru vyšplhá na 7 až 12 stupňů Celsia. Při zmenšené oblačnosti bychom mohli naměřit až 14 stupňů Celsia," uzavřela Honsová.
Související
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 1 hodinou
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 1 hodinou
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 2 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 3 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 4 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
včera
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
včera
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
včera
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
včera
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
Prezident Donald Trump se v úterý odpoledne sešel se svým týmem pro národní bezpečnost v Bílém domě, aby rozhodl o dalším postupu ve vztahu k Íránu. Termín vypršení příměří se neúprosně blížil a vládní letoun Air Force Two byl připraven na základně Andrews k odletu viceprezidenta JD Vance do Pákistánu. Administrativa se však potýkala s problémem v podobě naprostého mlčení ze strany Teheránu.
Zdroj: Libor Novák