Praha - Připravilo si pro nás září hezké počasí, nebo jen déšť a zataženou oblohu? Zdá se, že se babího léta přeci jen dočkáme! Víte ale, proč se mu říká zrovna "babí" a jak dlouho trvá?
Dobrá zpráva! Září má být teplotně nadprůměrné až průměrné, alespoň podle dlouhodobé předpovědi Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ). Zatímco počátek prvního zářijového týdnu byl zpočátku chladnější, v těchto dnech se už otepluje a víkend se teplotami přiblíží srpnovým hodnotám.
V pátek bude jasno nebo skoro jasno, ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C, na Šumavě kolem 20 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
Sobota bude ve znamení jasného nebo skoro jasného počasí. Ráno budou ojediněle mlhy, nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
Na jasno nebo skoro jasno se můžeme těšit i v neděli. Ráno ojediněle mlhy. Večer se na západě Čech očekává přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
Pondělí už tak krásné nebude, výrazné ochlazení nás však zatím nečeká. Bude polojasno až oblačno, od západu až zataženo a déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na západě kolem 20 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 5 m/s se bude v Čechách měnit na západní.
Od úterka do pátku už budou teploty klesat. Podle výhledu meteorologů by většinou mělo být oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami. Nejnižší noční teploty mají být 13 až 8 °C, nejvyšší denní teploty 16 až 21 °C.
Druhý zářijový týden tak bude průměrný až nadprůměrný s průměrnou týdenní maximální teplotou kolem 21 °C. Týden od 16. do 22. září by měl být nejchladnější, spíš teplotně průměrný. Poslední týden v září vychází opět jako teplotně nadprůměrný až průměrný.
Srážkově meteorologové očekávají září jako celek podprůměrný až průměrný. Jen týden od 16. do 22. září vychází jako srážkově průměrný až nadprůměrný, jinak by měly být srážkové úhrny v ostatních týdnech většinou podprůměrné.
Související
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
včera
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
včera
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
včera
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
včera
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
včera
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
5. prosince 2025 21:57
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
5. prosince 2025 21:02
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
5. prosince 2025 20:05
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková