Východní polovinu Česka zasáhne v neděli odpoledne a večer při bouřkách vítr dosahující téměř síly orkánu. Rychlost větru bude v nárazech činit až 110 kilometrů za hodinu, za orkán se považuje vítr o rychlosti zhruba 118 kilometrů za hodinu a více.
Bouřky navíc přinesou přívalové deště a krupobití. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky zasáhly už v pátek Čechy a dnes večer a v noci na neděli se objeví na Moravě a ve Slezsku.
Výstraha před velmi silnými bouřkami platí v neděli od 12:00 do 22:00 pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, Vysočinu i většinu Pardubického kraje a Jindřichohradecko v jižních Čechách. V těchto regionech se podle ČHMÚ objeví při bouřkách vítr o rychlosti 70 až 110 kilometrů za hodinu, přívalové deště s objemem srážek 40 litrů na metr čtvereční, blesky a také větší kroupy.
Ve stejnou dobu se vyskytnou o něco slabší bouřky s kroupami ve většině Jihočeského kraje, východní části Středočeského kraje a celém Královéhradeckém kraji. Vítr v těchto regionech bude mít rychlost kolem 70 kilometrů za hodinu a objem srážek meteorologové odhadují na 30 litrů na metr čtvereční. "Bouřková činnost bude v noci na pondělí ustávat," doplnili meteorologové.
Už dnes v podvečer a v noci na neděli zasáhnou bouřky Moravu a Slezsko. Také při nich očekává ČHMÚ krupobití, přívalové deště a vítr s rychlostí v nárazech kolem 70 kilometrů za hodinu.
Přívalové deště mohou dnes i v neděli rozvodnit zejména menší toky a zatopit sklepy či podjezdy. Lidé by také podle meteorologů měli kvůli silnému větru upevnit předměty volně položené venku, třeba zahradní nábytek, a zabezpečit okna a dveře. Zvláště při silnějších bouřkách se mohou objevit výpadky proudu.
Související
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 41 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 53 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.
Zdroj: Libor Novák