Počasí: Silný vítr má jednu oběť. Hlavní tratě stojí, desetitisíce lidí byly bez proudu

Silný vítr dnes zasáhl v podstatě celou republiku. Už v noci meteorologové naměřili na několika místech nárazy větru o rychlosti odpovídající orkánu. Na Sněžce zaznamenali poryv o rychlosti 185 kilometrů v hodině. Počasí komplikuje silniční i železniční dopravu. Bez elektřiny kvůli němu byly desetitisíce odběratelů.

Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli už k více než 1600 zásahům, především k polámaným a spadlým stromům. Na Kladensku vítr shodil zeď, která zabila muže. Večer by se měl vítr podle předpovědi meteorologů utišit.

V průmyslovém areálu ve Velkém Přítočně na Kladensku vítr shodil pět metrů vysokou zeď. Jednoho muže zabila, druhé člověka záchranáři vyprostili ze sutin živého. Se zlomeninami byl převezen do kladenské nemocnice. Okolnosti tragédie vyšetřuje policie.

Provoz na hlavní železniční trati ze Slovenska zastavil před polednem poblíž Lanžhotu na Břeclavsku pád stromu na troleje. Ve vlaku z Budapešti do Prahy kvůli tomu uvázlo kolem 70 cestujících. Mluvčí Českých drah Jakub Kubát ČTK řekl, že kvůli nepřístupnému terénu není evakuace možná, takže cestující budou muset počkat odhadem do 15:00 na odtah vlaku. Nejde v něm proud, ale podle Kubáta jsou vagony novější a tepelně izolované.

I provoz na trati, která je nyní hlavní spojnicí Prahy a Brna, bude podle prvních odhadů do půlnoci zastavený. Kvůli silnému větru totiž popadaly stromy v úseku dlouhém asi 200 metrů na trakční vedení u Žďáru nad Sázavou a Ostrovem nad Oslavou na Vysočině.

Aktuálně naši hasiči zasahují na 40 místech, kde silný vítr láme a vyvrací stromy a ovlivňuje železniční dopravu. Foto přibližuje událost z dnešního dopoledne na trati Chornice - Dzbel. Vlak zastavil před spadlým stromem a na stojící vlak spadl jiný strom, obešlo se bez zranění. pic.twitter.com/V21rQgOW7G

— Správa železnic (@Spravazeleznic) January 30, 2022

Silný nárazový vítr působí komplikace na železnici i jinde. "Aktuálně naši hasiči zasahují na 40 místech, kde silný vítr láme a vyvrací stromy a ovlivňuje železniční dopravu," informovala na twitteru kolem 13:00 Správa železnic. Mimo provoz byly či stále jsou některé úseky tratí například mezi Karlštejnem a Berounem, na Českolipsku nebo Kostelcem u Jihlavy a Horní Cerekví.

Vítr, který vyvracel stromy a lámal větve, přidělal dnes práci energetikům. Kolem poledne bylo bez proudu v Česku skoro 53.000 odběratelů a počet poruch na vysokém napětí přesáhl stovku. Největší problémy s dodávkami byly kolem oběda v Královéhradeckém a Středočeském kraji, uvedla mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová, podle které se od rána naopak zlepšila situace s výpadky v Ústeckém kraji. Firma E.ON měla před polednem zákazníky odstřižené od proudu zejména na jihu Moravy.

Výrazně více práce dnes měli kvůli větru hasiči. "Od půlnoci jsme v souvislosti s meteo situací zaznamenali již 1647 technických pomocí," uvedli ve 13:40 na twitteru. Pro srovnání dodali, že je to 4,5krát více než denní průměr všech zásahů.

Například na Vysočině měli od od sobotního večera přes 110 zásahů. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které spadly na silnice a omezovaly provoz.

Silný vítr dnes značně zvýšil počet našich výjezdů.Od půlnoci jsme v souvislosti s meteo situací zaznamenali již 1647 technických pomocí. To je 4,5 krát více než denní průměr všech zásahů.Pětiletý denní průměr našich zásahů je 365x denně, včetně dopravních nehod, požárů atp. pic.twitter.com/Lp7iTRKvXd

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) January 30, 2022

V Olomouckém kraji stromy kvůli silnému větru spadly na auta a v Dzbeli na Prostějovsku také na projíždějící vlak, nikdo nebyl zraněn. Kolem poledne už měli hasiči za sebou 110 výjezdů.

Jihočeští hasiči měli dnes ke 12:45 přes 80 výjezdů kvůli větru. Při jednom zásahu odklízeli často i víc stromů. Nejvíc práce měli na Jindřichohradecku, tam vyjížděli třicetkrát.

Silný vítr dnes v Krkonoších zastavil lanovky ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře, na Kněžickém vrchu a kabinovou lanovku na Sněžku. V noci na dnešek meteorologové zaznamenali na Sněžce náraz větru o rychlosti 185 kilometrů v hodině, tedy o síle orkánu. Na krkonošské Luční boudě naměřili poryv o rychlosti kolem 145 kilometrů.

Související

Více souvisejících

Počasí Vichřice

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy