Česko s výjimkou jihu země zasáhne ve středu silný vítr, který může lámat stromy nebo zkomplikovat dopravu. V Praze, většině Ústeckého a Středočeského kraje začne tento den současně platit výstraha před nebezpečím vzniku požárů.
Vítr může zejména v nárazech dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů za hodinu. Zejména v Beskydech a Jeseníkách hrozí vzhledem k předchozím srážkám vyšší riziko vyvracení stromů na podmáčené půdě. "Po delším období bez silného větru a vzhledem k olistění stromů je vyšší pravděpodobnost polomů a dalších škod," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr by měl v noci na čtvrtek zvolna slábnout.
#vystraha na: NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ od 26.8.00:00 do 29.8.00:00 a dále na SILNÝ VÍTR od 26.8.10:00 do 26.8.18:00 v níže uvedených lokalitách. Sledujte https://t.co/EEh5QxnJea, nebo mobilní aplikaci ČHMÚ. pic.twitter.com/wxQVfhqk8N
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) August 25, 2020
Silný vítr zasáhne ve středu většinu republiky s výjimkou Zlínského kraje a jižních okresů Jihočeského, Jihomoravského kraje a Vysočiny. Může poškodit lesy a způsobit menší škody na budovách, uvedli meteorologové. Lidé by měli zajistit okna, dveře či skleníky, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, být opatrní při pohybu venku a při řízení vozidel. Návštěvníci hor mají omezit túry a nevydávat se zejména na hřebeny.
Meteorologové také upozornili na to, že déletrvající srážkově podprůměrné počasí prohlubuje sucho zejména v částech Ústeckého a Středočeského kraje. "Čerstvý vítr ve středu navíc zvýší riziko šíření případných požárů. Výraznější srážky zde očekáváme až v noci z pátku na sobotu 29. srpna," uvedl ČHMÚ.
Lidé kvůli hrozícím požárům nemají rozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích, ani vypalovat trávu. Nebezpečné je také odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče či jiné zdroje otevřeného ohně.
Související
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
Počasí , vítr , Požáry , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
21. července 2026 14:40
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
21. července 2026 13:22
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák