Dnešní ráno bylo obdobně studené jako páteční. Ranní minimální teploty se ve dvou metrech nad zemí pohybovaly mezi pěti až nula stupni Celsia. Nejchladněji bylo opět v mrazových kotlinách na Šumavě, kde klesaly k hodnotám kolem minus šest stupňů Celsia. Přízemní mráz postihl hlavně kraje v jihozápadní polovině republiky a Liberecký kraj.
Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "Při jasné obloze a zeslabeném větru docházelo v průběhu noci k intenzivnímu vyzařování tepla povrchu do atmosféry," vysvětlili meteorologové.
Teploty v přízemní vrstvě, asi v pěti centimetrech nad zemí, tak klesaly na hodnoty mezi dva až minus tři stupně Celsia, ojediněle i níže.
Na možné přízemní mrazy upozornili meteorologové zemědělce a zahrádkáře v pátek. Výstraha na mráz ve vegetačním období platila pro všechny kraje od sobotních 02:00 do 08:00. Nejvyšší měrou podle ČHMÚ dnes postihly přízemní mrazy kraje v jihozápadní polovině, tedy Karlovarsko, Plzeňsko, Českobudějovicko a Vysočinu, a také Liberecký kraj.
O přízemním mrazu se v meteorologii hovoří v případech, když ve výšce pět centimetrů nad zemí klesne v noci teplota vzduchu pod nula stupňů, ale ve výšce dva metry nad povrchem zůstane nad nulou. "Protože k nočnímu ochlazování přízemních vrstev ovzduší dochází od povrchu směrem nahoru, tak (až na výjimky) jsou minimální teploty v pěti centimetrech vždy nižší než teploty ve výšce dva metry," uvedli meteorologové. Tento rozdíl je obvykle dva až tři stupně, ale v extrémních případech může přesáhnout i deset stupňů, dodali.
Předpověď na neděli (00-24):Jasno, ráno ojediněle mlhy. Později odpoledne a večer v jihozápadní polovině území přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při slabším větru až 2 °C a místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C, na Šumavě až 18 °C. V noci slabý proměnlivý vítr do 3 m/s, na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s. Přes den mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 5 m/s, na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě přechodně 3 až 7 m/s.
Předpověď na pondělí (00-24):Zpočátku polojasno až oblačno, na severovýchodě až jasno. Postupně od jihozápadu přibývání další oblačnosti a v jihozápadní polovině Čech na většině území déšť, jinde srážky jen ojediněle. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C, na severovýchodě až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C, na jihozápadě kolem 15 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s, se bude později v jihozápadní polovině území měnit na západní.
Předpověď na úterý (00-24):Převážně oblačno, v jihozápadní polovině Čech místy, jinde jen ojediněle občasný déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C, na jihozápadě kolem 15 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.
Související
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
Aktuálně se děje
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
včera
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
včera
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
včera
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
včera
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
včera
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
včera
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
včera
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
včera
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
včera
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
včera
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
včera
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
28. února 2026 23:11
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
Americký prezident Donald Trump v sobotu večer potvrdil, že íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, byl zabit při rozsáhlém společném úderu Spojených států a Izraele. Trump tuto zprávu oznámil prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, kde Chameneího označil za jednoho z nejhorších lidí v historii. Podle prezidenta je jeho smrt spravedlností nejen pro íránský lid, ale i pro Američany a občany mnoha dalších zemí.
Zdroj: Libor Novák