Počasí v listopadu: Meteorologové očekávají typický český podzim

Tento týden bude deštivý, s denními maximy kolem deseti stupňů Celsia. V dalších třech listopadových týdnech se postupně ochladí, takže ke konci měsíce se nejvyšší odpolední teploty budou pohybovat v průměru kolem šesti stupňů. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Období ode dneška do neděle 28. listopadu bude jako celek podle meteorologů teplotně průměrné. Z hodnot obvyklých pro tuto část roku by se nemělo vymykat ani množstvím srážek.

Ze čtyř listopadových týdnů bude pravděpodobně nejteplejší první, tedy tento týden. "Maximální denní teploty budou na začátku týdne kolem deseti stupňů Celsia, na konci jen kolem osmi stupňů Celsia," uvádí ČHMÚ. Noční minima očekávají meteorologové kolem čtyř stupňů. Při zmenšené oblačnosti ale může v noci i mrznout.

Další tři týdny vychází z předpovědi meteorologů jako teplotně průměrné. Poslední týden bude nejchladnější s průměrem nejnižších nočních teplot kolem bodu mrazu a s denními maximy kolem šesti stupňů.

Nejvíce srážek by v listopadu mělo spadnout tento týden, kolem 20 milimetrů. V dalších třech týdnech meteorologové očekávají srážkové úhrny kolem deseti milimetrů.

Dlouhodobý teplotní průměr v období od 1. do 28. listopadu je v Česku 4,8 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1988, kdy průměr v těchto dnech činil 0,1 stupně. Naopak v roce 2014 dosáhl 7,5 stupně Celsia, což je dosud nejvíce.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Související

Více souvisejících

Počasí Podzim ČHMÚ

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy