Meteorologové zvýšili stupeň varování před silným větrem na pondělní ráno a dopoledne. Týká se to většiny Čech. V horách a podhůří na severu čekají od nedělního večera povodňové stavy. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Výstraha před větrem, který v nárazech může mít rychlost nad 65 kilometrů v hodině a na horách kolem 110 km/h, platí s nízkým stupněm nebezpečí od sobotní půlnoci.
Podle upravené výstrahy silný vítr hrozí v pondělí od 04:00 do 11:00 s vysokým stupněm nebezpečí na celém území Čech s výjimkou severovýchodu. Podobné varování platí třeba i pro Jihlavsko a Žďársko na Vysočině. V dalších částech ČR vítr až do úterního rána představuje nízký stupeň nebezpečí, silně foukat by nemělo jen ve Zlínském kraji. "Slábnutí větru očekáváme v úterý 22. února, ale v západní polovině našeho území bude ve středu vítr opět zesilovat," varoval ČHMÚ.
Pro pondělní dopoledne, kdy má vítr hrozit nejvíc, meteorologové varovali před poškozením lesů a stromů a škodami na budovách a elektrickém vedení. Lidé by si měli dávat pozor na větrem unášené předměty, vyvrácené stromy a zlomené větve. Opatrní mají být řidiči, neměli by parkovat v blízkosti starších budov, větších stromů a vysokých stožárů. Silnice mohou zablokovat spadlé stromy. Lidé nemají chodit do lesa, na horách by měli omezit túry a nevyrážet na hřebeny.
Hladiny menších toků mohou stoupat po dešti v Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách i Jeseníkách až do pondělního večera. Vzestupy hladin by mohly podle meteorologů dosáhnout prvního povodňového stupně, ojediněle až druhého povodňového stupně, při kterém už se voda může vylévat z břehů do okolí. Větší pravděpodobnost povodňových stavů je v okolí Trutnova a Vrchlabí.
Silný vítr Česko trápil v tomto týdnu opakovaně, působil škody na budovách a elektrickém vedení a komplikace na železnici i silnicích. Ve čtvrtek bylo bez dodávek elektřiny až 300.000 odběratelů, v sobotu ráno po novém větru přes 50.000 domácností. Energetici už poruchy opravili.
Související
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
Počasí , Povodně , ČHMÚ , vítr
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
před 1 hodinou
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
před 2 hodinami
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
před 3 hodinami
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
před 4 hodinami
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
před 4 hodinami
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
před 5 hodinami
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
před 6 hodinami
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
před 7 hodinami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 8 hodinami
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 8 hodinami
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 9 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 9 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 10 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 11 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 17 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 17 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
Mise Artemis II včera přepsala dějiny kosmonautiky, když úspěšně dokončila očekávaný průlet kolem Měsíce. Čtveřice astronautů se v modulu Orion přiblížila k měsíčnímu povrchu na vzdálenost pouhých 6 545 kilometrů. Tento manévr nebyl jen technickým triumfem, ale i rekordním počinem – posádka dosáhla vzdálenosti přibližně 406 742 kilometrů od Země, čímž překonala dosavadní rekord legendárního Apolla 13 z roku 1970.
Zdroj: Libor Novák