V tomto týdnu maximální teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů Celsia, poté se mírně oteplí. Celkově bude období od 25. května do 21. června teplotně slabě pod průměrem nebo v normálu. Srážek by mělo být jako obvykle v tuto dobu.
Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové také očekávají střídání teplejších a chladnějších dnů, stejně jako suchých a vlhkých několikadenních období.
Tento týden bude podle ČHMÚ relativně chladnější, nejnižší teploty se budou pohybovat od deseti do čtyř stupňů Celsia a maximální teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů. Jen v závěru týdne lehce překročí tuto hranici. "V druhém předpovědním týdnu se teploty mírně zvýší. Až do konce druhé červnové dekády se očekává, že se týdenní teploty budou udržovat na spodní hranici dlouhodobého normálu, přičemž bude docházet ke střídání teplejších a chladnějších období," uvedli meteorologové.
Týdenní srážkové úhrny by se podle nich měly v následujícím období pohybovat kolem dlouhodobého normálu, přičemž taktéž může docházet ke střídání suchých a vlhkých období. Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 75 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo v roce 1994, kdy meteorologové naměřili 34 litrů na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1965 s úhrnem 132 milimetrů.
Průměrná teplota pro období od 25. května do 21. června je 15,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr činil 19,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 13,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1974.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Související
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
před 1 hodinou
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
před 2 hodinami
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
před 3 hodinami
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
před 4 hodinami
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
před 5 hodinami
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
před 6 hodinami
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
před 6 hodinami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 7 hodinami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 8 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 9 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 10 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
Česká pošta se připravuje na uzavření devíti partnerských pošt kvůli finančnímu schodku na straně jejich provozovatele. Informovala o tom na webových stránkách. O peníze, které byly určeny i na výplatu důchodů, se bude firma soudit.
Zdroj: Jan Hrabě