Jeruzalém - Sněhová bouře ochromila Jeruzalém a část západního břehu Jordánu. Podle izraelských úřadů ve čtvrtek v oblasti napadlo 50 centimetrů sněhu a sněžit má ještě celý dnešek. Silnice do Jeruzaléma jsou uzavřeny a na pomoc uvízlým motoristům byli vysláni vojáci. Podle izraelských sdělovacích prostředků bylo několik stovek lidí ošetřeno kvůli omrzlinám.
"Za 54 let svého života jsem nic takového neviděl," řekl jeruzalémský starosta Nir Barkat. Situaci přirovnal k cunami a řekl, že město není na nic takového připraveno. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu asi na hodinu přerušilo kvůli bouři provoz.
Na silnicích uvízlo v noci mnoho aut, někteří v nich strávili i deset hodin. Město zřídilo na několika místech provizorní útulky, které vyhledalo na 700 lidí.
"Využíváme k evakuaci uvízlých lidí všechny dostupné prostředky. Silnice do města otevřeme, až se bouře zklidní. Snažíme se hlavně zachránit lidské životy," řekl Barkat. Mezi evakuovanými bylo také asi 20 žen, které začaly rodit.Obyvatelé města mají dnes raději zůstat doma a nevyjíždět na silnici, školy zůstaly druhým dnem zavřené. Několik tisíc domácností je bez elektřiny.
Na pobřeží v centrálním Izraeli silně prší a policie připravuje uzavírku dálnice v Tel Avivu, protože hrozí zaplavení.
Podobně mrazivé počasí zaskočilo i Libanon a sever Sýrie, což znamená velké problémy pro uprchlíky v libanonských táborech. Většina z nich není na takovou situaci vybavena.
Do sněhu se ráno probudili také obyvatelé Káhiry, kteří sníh v egyptské metropoli neviděli mnoho let.
V zimě do Izraele raději ne
Izrael je i přes svou malou rozlohu zemí s velmi rozmanitým podnebím. Na severu uvidíte horské sjezdovky, přestože nemají zrovna alpské parametry, a naopak zcela na jihu panuje především žhavá nehostinná poušť. Obecně lze říci, že úplný sever země je poměrně hornatý, s relativním dostatkem vláhy. Oblast pod ním je využívána především k zemědělství, neboť zde funguje důmyslný systém zavlažování. Krajina místy působí až evropským dojmem.
Nejjižnější třetina země je tvořena až na výjimky Negevskou pouští, která není písečná, ale hornatá a kamenitá. Není právě běžné, aby se v ní člověk sám libovolně pohyboval, ale navštěvují ji organizované turistické výpravy.
V zimě se do Izraele většinou nejezdí. Počasí nebývá právě vlídné, na většině území často prší nebo je alespoň pod mrakem. Ani severní horská rekreační střediska nemají stále sněhovou pokrývku. Rekreují se zde převážně místní a s turisty se pravděpodobně nesetkáte. Nejvyšší hora v zemi je severoizraelský Hermon (1 207 m), který rovněž není pod sněhem po celou zimu. Někdy se zimní sezona vydaří a lyžování je relativně běžné, jindy je jasně vidět, že se nacházíte na Blízkém východě.
V tomto období lze klasickou dovolenou zažít snad jen úplně na jihu v Eilatu, kde si Rudé moře stále drží teplotu na koupání a počasí je slunečnější. Budete však nejspíš jediní, kdo se bude koupat. Hotely obvykle zejí prázdnotou a turistická místa upadají do zimního spánku, píše hedvabnastezka.cz.
4. července 2026 15:48
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
Související
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
před 1 hodinou
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
před 2 hodinami
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
před 2 hodinami
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
před 3 hodinami
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
před 4 hodinami
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 5 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
Americkou politikou otřásla smutná a především nečekaná zpráva. Ve věku 71 let zemřel výrazný republikánský senátor Lindsey Graham. Stalo se tak dva dny po jeho narozeninách. Podle rodiny podlehl blíže nespecifikované nemoci.
Zdroj: Lucie Podzimková