Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí jsou tam bez elektřiny. Podle dosavadních informací ale nikdo nezemřel, uvedla agentura AP. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) obyvatele varovalo, že vysoké vlny mohou v pobřežních oblastech způsobit záplavy.
Meteorologové mezitím snížili kategorii hurikánu na druhou nejnižší. Tropické bouře ale v širší oblasti ohrožují i další místa, například v americkém státě Texas bouře Imelda způsobila záplavy.
Ve středu večer místního času bylo na Bermudách bez dodávek elektřiny více než 28.000 domácností a firem, uvedla místní energetická společnost Belco. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevyjížděli na silnice a připravili se na případná tornáda.
15k+ without power, including us. Closet point of approach 8pm eastern. Hurricane force winds predicted for 2 hours: 7-9pm eastern. We’re hunkered down. #Bermuda #HurricaneHumberto pic.twitter.com/Z8jxEKE5vN
— Glenn Jones (@BdaGlenn) September 18, 2019
Dnes meteorologové z NHC uvedli, že Humberto zeslábl a teď ho lze na Saffirově-Simpsonově škále zařadit už do druhé kategorie z pěti. Nyní se pohybuje asi 665 kilometrů severovýchodně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 175 kilometrů za hodinu.
Na jih Spojených států udeřila tropická bouře Imelda. S vydatným deštěm, který přinesla, se potýkají především v Texasu a Louisianě. V okolí Houstonu museli kvůli záplavám evakuovat nemocnici a uzavřít řadu silnic. Na mezinárodním letišti nejlidnatějšího texaského města zrušili stovky letů.
Nad Atlantským oceánem východně od Malých Antil se vytvořil hurikán Jerry, který by měl v následujících dnech zesilovat. Jerry by se měl v pátek přehnat severně od Závětrných ostrovů, v sobotu kolem Portorika a v neděli východně od Baham.
Nedaleko pobřeží státu Colima na jihozápadě Mexika pak na hurikán zesílila tropická bouře Lorena. Rychlost větru, který ji provází, dosahuje až 110 kilometrů za hodinu. V pátek či sobotu by Lorena měla dorazit k jižnímu cípu Kalifornského poloostrova. Zástupcům mexických úřadů dělají starosti přívalové srážky, které mohou spadnout v oblastech na jihu země zasažených dříve suchem.
23. března 2026 10:44
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
Související
Na Bermudy se řítí hurikán Humberto, udeří brzy ráno
Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň, žene se k Bermudám
Hurikán Humberto (září 2019) , Bermudy , Počasí , Elektřina , Tornádo
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 2 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 3 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 4 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 5 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 6 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 7 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 7 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 8 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 10 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
Situace v Hormuzském průlivu se během dnešního dopoledne výrazně vyhrotila poté, co íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) zahájily sérii útoků na nákladní lodě v této klíčové námořní oblasti. Britské středisko pro námořní obchodní operace (UKMTO), vedené britským královským námořnictvem, potvrdilo, že došlo k několika incidentům, při nichž byly zasaženy nejméně tři různé nákladní lodě.
Zdroj: Libor Novák