Bouře Eta podruhé zasáhla Floridu, městu Tampa se nakonec vyhnula

Bouřkový systém Eta dnes podruhé v tomto týdnu udeřil na území Floridy poté, co nad Mexickým zálivem nakrátko nabral sílu hurikánu a stočil se ze západního kurzu směrem na sever.

hurikán Eta
doporučujeme

Od středy nicméně živel postupně slábne a k západnímu pobřeží floridského poloostrova dorazil jako tropická bouře s maximální rychlostí větru okolo 85 kilometrů v hodině. Bezprostředně po kontaktu s pevninou nebyly hlášeny žádné dramatické následky.

Střed bouře se nakonec vyhnul městu Tampa a hustě obydleným oblastem v jeho okolí a podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) pevninu zasáhl o několik desítek kilometrů severněji u obce Cedar Key. Naměřená síla větru byla o poznání nižší oproti středě, kdy NHC hlásilo vichr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině a Etu několik hodin evidovalo jako hurikán první kategorie.

Na západním pobřeží Floridy hustě pršelo, z oblasti zálivu Tampa Bay ale podle agentury AP v noci nepřicházely zprávy o mrtvých či zraněných, ani o významnějších materiálních škodách nebo záplavách. "Nemáme žádné informace o povodních či uzavřených ulicích v Tampě," řekla novinářům starostka Jane Castorová.

Eta o tři dny dříve zasáhla jižní cíp třetího nejlidnatějšího státu USA a v hustě zalidněných oblastech v Miami a okolí způsobila záplavy a výpadky proudu. V Tampě kvůli ní pozastavilo provoz mezinárodní letiště, přičemž návrat k normálu se čekal nejpozději dnes v poledne (18:00) SEČ.

zdroj: YouTube

Meteorologové předpovídali, že bouře bude nyní dál slábnout a že se po přesunu přes Floridu na konci týdne rozplyne nad vodami Atlantiku.

Největší škody napáchala Eta minulý týden ve středoamerických zemích, které zasáhla jako silný hurikán čtvrté kategorie. Úřady v postižených regionech evidovaly už 120 obětí, desítky lidí stále pohřešovaly, píše AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Extrémní počasí: Tajfuny ve Vietnamu si za dva měsíce vyžádaly 192 mrtvých…

02.12.2020 09:39 Nebývale četné přírodní katastrofy, které v posledních dvou měsících postihly Vietnam, si vyžádaly…

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

29.11.2020 10:04 Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a…

Ledová bouře zasáhla ruský Přímořský kraj, tisíce lidí jsou bez proudu

28.11.2020 11:56 Tisíce obyvatel části ruského Dálného východu jsou už přes týden bez elektřiny a mnohde i bez…

Cyklon Nivar zasáhl východ Indie, desítky tisíc lidí byly evakuovány

26.11.2020 07:40 Na východoindické pobřeží dnes časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama