Hurikán Dorian dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně, rychlost větru v něm přesahuje 257 kilometrů za hodinu. V případě, že zasáhne pevninu, může hurikán takové síly napáchat rozsáhlé škody. Nejohroženější jsou nyní Bahamy, od jejichž východní části je bouře vzdálená 55 kilometrů.
Dorian sílí od postupu Karibikem, dosud byl řazen mezi hurikány 4. stupně. Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že maximální síla větru už dosahuje 160 mil v hodině (257,5 kilometru) a že se hurikán pohybuje rychlostí 13 kilometrů za hodinu. Podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice musí mít hurikán 5. stupně sílu větru nejméně 252 kilometrů za hodinu.
Devastující dopad se očekává na ostrovech Abaco, které jsou součástí Baham a kam hurikán dorazí dnes ráno místního času (odpoledne SELČ). Později pak jeho úder mohou očekávat na ostrově Grand Bahama. Podle NHC je nyní 55 kilometrů východně od ostrova Great Abaco a 360 kilometrů od floridského West Palm Beach. Úřad upozornil, že s hurikánem spadne velké množství srážek.
V příštích 24 hodinách se dá očekávat kolísání síly živlu, Dorian ale zůstane velmi nebezpečný.
Trasa hurikánu se neustále upřesňuje, jistá stále není. Původní projekce počítaly s tím, že hurikán zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že se stočí na sever a východ a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se ale začne přesně stáčet, není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, se ještě pořád nevylučuje.
Meteorologové a místní obyvatelé zatím pozorně sledují zejména situaci na Bahamách, kde podle reportéra televize CNN jen velmi málo lidí dbalo varování a evakuovalo se. Z městečka Sweeting Cay na ostrově Grand Bahama, které má přes 500 obyvatel, se evakuovalo do bezpečí sedm lidí. V Grand Cay se 400 obyvateli odešlo jen 88 lidí. Přitom úřady pro ostrovy Abaco vydaly rozhodnutí o povinné evakuaci v sobotu.
"Žijí tam dělníci s povolením i bez něj a ta místa jsou často zasažena záplavami," sdělil reportér CNN.
Hurikán Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.
Související
Bouře Humberto zesílila na hurikán. Úřad varuje před zpětnými mořskými proudy
Bahamy snížily počet pohřešovaných po hurikánu Dorian
Hurikán Dorian (srpen 2019) , Hurikán
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub