Hurikán Dorian zabil na Bahamách 30 lidí, už bičuje pobřeží USA

Na 30 mrtvých vzrostla prozatímní bilance hurikánu Dorian na Bahamách, uvedl dnes v televizi CNN bahamský premiér Hubert Minnis. Náprava škod podle něj potrvá po celé generace. Předchozí bilance čítala 20 obětí, ale úřady připouštěly, že se počet obětí zřejmě ještě zvýší. Podle OSN okamžitou pomoc potřebuje asi 70.000 obyvatel souostroví.

Bouře Bahamy opustila a nyní se nachází u amerického pobřeží. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) varovalo, že v několika státech na východním pobřeží USA hrozí v důsledku bouře katastrofální záplavy. Více než 210.000 domácností a podniků je ve Spojených státech kvůli hurikánu bez elektřiny.

Déšť a vichry, které podle předpovědi v poryvech dosahují rychlosti až 160 kilometrů za hodinu, podle agentury AP nyní bičují jižní části Severní Karolíny. V nízko položených částech historického města Charleston v Jižní Karolíně stoupla voda o 30 centimetrů i více, poznamenala agentura Reuters.

Dodala, že úřady v obou státech nařídily evakuaci asi 900.000 lidí, ale zatím není jasné, kolik lidí tak opravdu učinilo. V USA zatím byly ohlášeny čtyři úmrtí spjaté s bouří, z toho tři lidé zemřeli na Floridě během příprav na příchod bouře či během evakuace.

V Severní Karolíně se pětaosmdesátiletý muž zabil pádem z žebříku, když se snažil zabarikádovat svůj dům.

Související

Více souvisejících

Hurikán Dorian (srpen 2019) bahamy USA (Spojené státy americké) Hurikán

Aktuálně se děje

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

včera

včera

30. prosince 2025 21:53

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

30. prosince 2025 20:38

30. prosince 2025 19:21

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

30. prosince 2025 18:16

30. prosince 2025 17:19

Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici

V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy