Hurikán Ian míří nad Floridu, mlže zesílit na čtvrtý stupeň z pěti

Hurikán Ian dnes ráno udeřil na západní část Kuby a zesílil na třetí kategorii z pěti. Kubánské úřady nechaly kvůli živlu v oblasti evakuovat na 50.000 lidí, po průchodu bouře zůstalo milion lidí bez elektřiny, napsala agentura AP. Bouři doprovází vydatné srážky a silný vítr. Podle dostupných informací nikdo nepřišel o život.

Zhruba po pěti hodinách se Ian začal opět přesouvat nad moře a směřuje k americké Floridě, kde úřady vyzvaly k evakuaci na 2,5 milionu obyvatel. Než dorazí nad Floridu, mohl by Ian nad mořem zesílit na hurikán kategorie čtyři. Odborníci zatím nejsou schopni přesněji určit, kdy a jakou část pobřeží hurikán zasáhne, píše AP.

Kubánské úřady nechaly evakuovat z provincie Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku, na 50.000 lidí a nechaly otevřít kryty. Oblast zasáhly silné srážky, místy spadlo až 200 milimetrů na metr čtvereční. Záplavy nejhůře postihly pobřeží na jihozápadě a severozápadě ostrova. Poryvy větru dosahovaly rychlosti až 208 kilometrů za hodinu, uvedla AFP.

Hurikán Ian zesílil během rána na třetí kategorii z pěti. Na sociálních sítích se objevily snímky zaplavených ulic a silnic, stromů vyvrácených i s kořeny, popadaných sloupů elektrického vedení, palem ohýbaných větrem a liduprázdných ulic. Podle kubánské státní televize citované agenturou AFP jsou oblasti Pinar del Río a Artemisa bez proudu. Úřady zřídily 55 nouzových nocovišť, píše AP.

"Pustošení a zkáza. Prožili jsme hodiny hrůzy. Nezůstalo tu nic," řekl jeden z obyvatel Pinar del Río svému synovi, novináři místní televize, který o tom informoval na sociálních sítích.

Očekává se, že hurikán během cesty nad teplými vodami Mexického zálivu nabere na síle až na čtvrtou kategorii a ve středu by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží Floridy. Podle meteorologů je velmi pravděpodobné, že hurikán postihne oblast u měst Tampa a St. Petersburg. Tam se poslední silný hurikán vyskytl v roce 1921. Úřady vyzvaly obyvatele, aby považovali hrozbu hurikánu za vážnou. Hladina oceánu by se v okolí obou měst mohla zvednout až o tři metry a v oblasti se očekává na 250 milimetrů srážek na metr čtvereční.

Odborníci zatím nedokážou odhadnout, kde přesně se hurikán dostane nad pevninu. V některých lokalitách by mohl způsobit menší škody než v jiných, míní Brian McNoldy, výzkumník z univerzity v Miami. Podle dostupných údajů přichází v úvahu asi 290 kilometrů pobřeží, oblast se s postupem času bude zužovat.

Obyvatelé Floridy těsně před příchodem hurikánu dostávali pytle s pískem, stáli fronty před obchody s potravinami, skupovali balenou vodu. Rybáři vytahovali své lodě z vody. Floridský guvernér Ron DeSantis vyhlásil celostátní stav nouze a na pomoc se zvládáním hurikánu povolal 5000 vojáků národní gardy, dalších 2000 jich je v pohotovosti v sousedních státech, píše AP.

Nemocnice a domy s pečovatelskou službou evakuovaly stovky klientů do bezpečnějších míst nebo úkrytů. Letiště v Tampě, St. Petersburgu a Key Westu jsou uzavřená.

Prezident Joe Biden nařídil ministerstvu vnitřní bezpečnosti a Federální agentuře pro řešení krizových situací (FEMA), aby koordinovaly pomoc v případě pohromy a pomohly ochránit životy a majetek. Prezident kvůli bouři odložil návštěvu Floridy plánovanou na dnešek. Kvůli hurikánu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) už dříve zrušil dnešní start rakety Space Launch System (SLS) z Kennedyho vesmírného střediska.

Související

Hurikán Ian

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co úřady na Floridě potvrdily několik utonulých a dalších mrtvých. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP. Předchozí bilance hovořila o 17 obětech. Některá média uvádějí ještě horší bilanci, například zpravodajská televize CNN 45 mrtvých.

Více souvisejících

hurikán Ian (září 2022) USA

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 8 minutami

Energetika, ilustrační fotografie.

Ve špičce budete šetřit elektřinou, nařídí EU. Zavádí i maximální příjmy pro dodavatele

Evropská unie příští týden uvádí do praxe dvojici opatření, na kterých se členské země dohodly ve snaze zmírnit dopady vysokých cen energií na firmy a domácnosti. Od čtvrtka začne platit povinnost omezit spotřebu elektřiny v těch částech dne, kdy panuje nejvyšší poptávka. Zároveň v evropském bloku startuje aplikování mechanismu, který státům umožňuje odebírat příjmy elektráren nad určitou hranicí a používat je na ochranu spotřebitelů.

před 18 minutami

před 25 minutami

Šanghaj

Čína hlásí nový covidový rekord, protesty proti opatřením sílí

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. 

před 36 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

V Česku už získalo dočasnou ochranu téměř 463 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Dočasnou ochranu v Česku za posledních sedm dní získalo 2288 uprchlíků před válkou na Ukrajině. Počet udělených víz tak proti předchozímu týdnu vzrostl o 94, před tím dva týdny klesal. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu dosud Česko vydalo 462.887 dočasných víz. Svým držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v České republice.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 2 hodinami

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 2 hodinami

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

před 4 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 5 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 5 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Pražská policie řeší hrůzný nález u Čakovic, v lese byli tři mrtví. Jde o rodinnou tragédii

Poblíž cyklostezky mezi pražskými Čakovicemi a Letňany dnes odpoledne našli v lese tři mrtvé, věcí se zabývají kriminalisté z oddělení vražd. Mohlo by se jednat o dvojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Na twitteru o tom informovala policie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy