K Floridě míří bouře Isaias, v Dominikánské republice zabíjela

Silný vichr a lijáky dnes zasáhly východní pobřeží Floridy, k němuž se přiblížila tropická bouře Isaias. Živel v noci na dnešek SELČ mírně oslabil a není již klasifikován jako hurikán. Úřady státu kvůli bouři uzavřely pláže, přístaviště, parky i místa, kde se dělají testy na nový koronavirus.

Na Floridě, která je nyní jedním z ohnisek koronaviru ve Spojených státech, může Isaias zhoršit snahy zastavit šíření nákazy, píše agentura AP. Floridský guvernér Ron DeSantis již dříve oznámil, že očekává v souvislosti s počasím výpadky proudu, a doporučil obyvatelům, aby se zásobili vodou, potravinami a léky.

Bouře se dnes ráno místního času (odpoledne SELČ) nacházela asi 70 kilometrů východně od města West Palm Beach. Meteorologové předpokládají, že bude postupovat podél východního pobřeží USA směrem na sever.

V sobotu Isaias ještě jako hurikán zasáhl ostrovy v Karibském moři, následně slábl a dnes ráno místního času vítr v bouři dosahoval rychlosti 100 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů by již Isaias neměl znovu zesílit na hurikán, jak se původně předpokládalo. Přesto musí oblast očekávat hustý déšť, záplavy a prudký vítr.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že bouřlivé počasí nezměnilo plány na návrat astronautů Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi. S lodí Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX by měli dnes ve 14:42 místního času (20:42 SELČ) dosednout do vod Mexického zálivu. Přistání pilotované mise na moři má být pro americkou kosmonautiku první po 45 letech.

Na Bahamách bouře Isaias polámala stromy a ničila elektrické vedení. Místní lidé ještě mají v živé paměti loňské řádění hurikánu Dorian a například v metropoli Nassau čekali v dlouhých frontách před obchody s potravinami a před prodejnami s nářadím, aby si koupili pomůcky, které budou potřebovat k odstraňování následků bouře.

V Dominikánské republice si živel vyžádal nejméně dva mrtvé. V Portoriku hurikán vyvracel stromy, zaplavil ulice měst a přerušil dodávky elektřiny pro tisíce domácností a podniků.

Související

Tropická bouře Isaias

Bouři Isaias na východě USA provázela tornáda, několik mrtvých

Nejméně osm obětí si vyžádala tropická bouře Isaias, která se přehnala východním pobřežím Spojených států. Živel, který na pevninu udeřil v noci na úterý ve státě Severní Karolína silou hurikánu, rovněž přerušil dodávky elektřiny pro více než 3,4 milionu lidí.
Hurikán

Hurikán Isaias opět zeslábl na bouři, bičuje východní pobřeží USA

Hurikán Isaias, který v noci na dnešek dorazil na východní pobřeží USA ve státě Severní Karolína, opět zeslábl na tropickou bouři. Uvedlo to dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC), podle něhož může vzdušná masa přes očekávaný další úbytek intenzity ohrozit severovýchod země. Bouři, která vyvolává tornáda a záplavové deště, dál provází silný vítr o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

Více souvisejících

tropická bouře Isaias (srpen 2020) Florida, USA

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 58 minutami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii

Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Eurovision Song Contest (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže

Další ročník Eurovize je minulostí. Nejnovější vítězkou je bulharská zpěvačka Dara, úspěch jí přinesla píseň Bangaranga. Druhé místo patří Izraeli a třetí příčku obsadil zástupce Rumunska. Zastoupení ve finále mělo i Česko. Daniel Žižka se potýkal s technickými problémy, nakonec skončil šestnáctý. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby

Dánské úřady potvrdily, že uhynulou velrybou, která se v pátek objevila u jednoho z dánských ostrovů, je opravdu Timmy, jehož příběh v uplynulých týdnech sledovala média. Informoval o tom deník Guardian. Ostře sledovaný příběh tak nemá šťastný konec. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení

Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku

Ministerstvo dopravy rozhodlo o prodloužení pilotního provozu zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti 150 km/h na vybraném úseku dálnice D3 mezi kilometry 84–131. Na základě dosavadního průběžného vyhodnocení bude pilotní režim prodloužen do konce letošního roku, aby bylo možné získat dostatek reprezentativních dat pro objektivní posouzení dopadů na bezpečnost a plynulost provozu.

včera

včera

včera

Slovenští fanoušci, ilustrační fotografie.

Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií

Druhým hracím dnem pokračuje v sobotu 89. mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Do turnaje dnes vkročili poprvé i hokejisté Slovenska, kteří se na úvod skupiny B střetli s Norskem. Přestože naši východní sousedé šli do tohoto střetnutí jako favorité, na svou výhru se docela nadřeli. Nakonec až díky trefě Hrivíka ze třetí třetiny svěřenci kouče Vladimíra Országha vyhráli těsně 2:1. Ve druhém souběžně hraném poledním zápase potvrdili Rakušané roli mírného favorita v duelu s Velkou Británií, přestože i oni měli v první třetině nevydařenou pasáž, v níž ztratili třígólový náskok. Na vyrovnání se ale Britové ve zbytek zápasu nezmohli, naopak Rakušané odskočili na konečných 5:2.

včera

včera

Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety

Protialkoholní záchytné stanice slaví 75 let. Dne 15. května roku 1951 byla uvedena v provoz první „záchytka“ na světě, a to v Praze u Apolináře.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy