Na Fidži vyhlášen stav přírodní katastrofy. Udeřil cyklon Yasa, nejsilnější v historii země

Na tichomořské souostroví Fidži dnes udeřil mohutný cyklon Yasa, který s sebou přinesl lijáky a vichr dosahující v poryvech až 345 kilometrů za hodinu. Místní úřady vyhlásily před jeho příchodem stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům, aby si našli bezpečné místo. Podle agentury Reuters se očekává, že Yasa bude nejsilnější bouří v historických záznamech země.

Na snímcích, které místní obyvatelé zveřejnili na sociálních sítích, jsou vidět strhané střechy domů a silnice zablokované sesuvy půdy, popadanými stromy a valící se vodou. Bouře nejvyšší, páté kategorie dorazila na fidžijskou pevninu zhruba v 18:00 místního času (7:00 SEČ) v oblasti provincie Bua, která se nachází na jednom ze dvou největších fidžijských ostrovů Vanua Levu.

Landslide at Viwa just after Korovou on Kings Road.Our contractors are on site.#TCYasa pic.twitter.com/WiREErBkns

— Fiji Roads Authority (@FijiRoads) December 17, 2020

Fidži je domovem asi milionu lidí a premiér Frank Bainimarama je dnes všechny vyzval, aby si našli bezpečné přístřeší dříve, než začne platit 14hodinový zákaz vycházení. Jeho začátek byl stanoven na 16:00 místního času (5:00 SEČ). "Tato mimořádná bouře zasáhne více nebo méně celou zem," sdělil Bainimarama na videu zveřejněném na facebooku. Dodal, že Yasa bude silnější než bouře Winston, která ostrov zpustošila v roce 2016. Zahynulo tehdy přes 40 lidí a desítky tisíc obyvatel přišly o domovy.

Agentura Reuters napsala, že zákaz vycházení byl vydán v rámci stavu přírodní katastrofy, který má trvat 30 dní. Bainimarama řekl, že v trase, kudy se bude Yasa přesouvat, žije 95 procent občanů země. Lidé se mají připravit na to, že voda zaplaví pobřeží a na moři se vytvoří až desetimetrové vlny. Podle agentury Reuters jsou například v okrese Rakiraki na hlavním ostrově Viti Levu již nyní všechny silnice zatopené. V oblasti žije 30.000 lidí.

Úřady zakázaly provoz veřejné dopravy a zabezpečily 50 zahraničních jachet kotvících u jižních břehů souostroví. "Přesunuli jsme lodě do bezpečí mezi mangrovy, které poskytují dobrou ochranu proti větru," řekla Cynthia Raschová z přístavu na ostrově Viti Levu.

Zahraniční lodě mohou na Fidži od října, do té doby byly tamní přístavy kvůli epidemii koronaviru pro cizince zavřené. Platí ale přísná pravidla a před vplutím do místních vod musejí posádky zůstat 14 dní v karanténě na moři.

Související

Ilustrační foto

Mohutný cyklon Yasa zabíjel na Fidži, desítky domů jsou zničené

Mohutný cyklon Yasa, který udeřil na tichomořské souostroví Fidži, zabil nejméně dvě osoby a zničil desítky domů. Oznámily to dnes místní úřady, které ještě před jeho příchodem vyhlásily stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům, aby si našli bezpečné místo.

Více souvisejících

cyklon Yasa (prosinec 2020) fidži Hurikán katastrofy

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 13 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy