Na Fidži vyhlášen stav přírodní katastrofy. Udeřil cyklon Yasa, nejsilnější v historii země

Na tichomořské souostroví Fidži dnes udeřil mohutný cyklon Yasa, který s sebou přinesl lijáky a vichr dosahující v poryvech až 345 kilometrů za hodinu. Místní úřady vyhlásily před jeho příchodem stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům, aby si našli bezpečné místo. Podle agentury Reuters se očekává, že Yasa bude nejsilnější bouří v historických záznamech země.

Na snímcích, které místní obyvatelé zveřejnili na sociálních sítích, jsou vidět strhané střechy domů a silnice zablokované sesuvy půdy, popadanými stromy a valící se vodou. Bouře nejvyšší, páté kategorie dorazila na fidžijskou pevninu zhruba v 18:00 místního času (7:00 SEČ) v oblasti provincie Bua, která se nachází na jednom ze dvou největších fidžijských ostrovů Vanua Levu.

Landslide at Viwa just after Korovou on Kings Road.Our contractors are on site.#TCYasa pic.twitter.com/WiREErBkns

— Fiji Roads Authority (@FijiRoads) December 17, 2020

Fidži je domovem asi milionu lidí a premiér Frank Bainimarama je dnes všechny vyzval, aby si našli bezpečné přístřeší dříve, než začne platit 14hodinový zákaz vycházení. Jeho začátek byl stanoven na 16:00 místního času (5:00 SEČ). "Tato mimořádná bouře zasáhne více nebo méně celou zem," sdělil Bainimarama na videu zveřejněném na facebooku. Dodal, že Yasa bude silnější než bouře Winston, která ostrov zpustošila v roce 2016. Zahynulo tehdy přes 40 lidí a desítky tisíc obyvatel přišly o domovy.

Agentura Reuters napsala, že zákaz vycházení byl vydán v rámci stavu přírodní katastrofy, který má trvat 30 dní. Bainimarama řekl, že v trase, kudy se bude Yasa přesouvat, žije 95 procent občanů země. Lidé se mají připravit na to, že voda zaplaví pobřeží a na moři se vytvoří až desetimetrové vlny. Podle agentury Reuters jsou například v okrese Rakiraki na hlavním ostrově Viti Levu již nyní všechny silnice zatopené. V oblasti žije 30.000 lidí.

Úřady zakázaly provoz veřejné dopravy a zabezpečily 50 zahraničních jachet kotvících u jižních břehů souostroví. "Přesunuli jsme lodě do bezpečí mezi mangrovy, které poskytují dobrou ochranu proti větru," řekla Cynthia Raschová z přístavu na ostrově Viti Levu.

Zahraniční lodě mohou na Fidži od října, do té doby byly tamní přístavy kvůli epidemii koronaviru pro cizince zavřené. Platí ale přísná pravidla a před vplutím do místních vod musejí posádky zůstat 14 dní v karanténě na moři.

Související

Ilustrační foto

Mohutný cyklon Yasa zabíjel na Fidži, desítky domů jsou zničené

Mohutný cyklon Yasa, který udeřil na tichomořské souostroví Fidži, zabil nejméně dvě osoby a zničil desítky domů. Oznámily to dnes místní úřady, které ještě před jeho příchodem vyhlásily stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům, aby si našli bezpečné místo.

Více souvisejících

cyklon Yasa (prosinec 2020) fidži Hurikán katastrofy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 21 minutami

před 34 minutami

před 54 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 57 minutami

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend: Při sněhové nadílce bude až -10 stupňů

Z prvního únorového víkendu zbývá ještě neděle, přičemž v noci na dnešek měly teploty při sněhové pokrývce klesat až k -10 °C. V podstatě to samé slibuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také na příští víkend. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy