Počasí v USA: Západ se potýká se silným sněžením, na jihu země padají teplotní rekordy

Západ USA zasáhly přes sváteční víkend silné sněhové bouře, kvůli nimž místní úřady uzavřely části některých dálnic a dalších silnic; desetitisíce lidí přišly o dodávky elektrického proudu. Jih Kalifornie se potýkal se silným deštěm, kvůli němuž se uvolňovalo kamení na pobřežní dálnici u San Franciska.

Silný vítr v oblasti rovněž vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení. Na jihu USA zase padaly teplotní rekordy, město Wichita Falls v Texasu v pátek naměřilo téměř 33 stupňů Celsia.

Sněhové bouře zasáhly oblast od San Diega po Seattle. U města Port Angeles ve státu Washington napadlo za víkend asi 30 centimetrů sněhu, v Portlandu v Oregonu se čeká celkem asi šest centimetrů. U města Reno v Nevadě se kvůli sněhu a špatné viditelnosti srazilo asi 20 aut a tři lidé utrpěli zranění.

Guvernér Nevady Steve Sisolak dnes uzavřel všechny státní úřady a místní policie vyzývá obyvatele, aby odložili veškeré cesty, které nejsou zcela nezbytné.

Americká Národní meteorologická služba (NWS) vydala varování před bouřemi pro oblast jezera Tahoe a další části na východě Kalifornie až po oblast severně od Los Angeles. U jezera Tahoe napadlo za poslední dny asi 50 centimetrů sněhu, město Truckee ležící nedaleko jezera hlásí asi 30 centimetrů. V nejvyšších polohách pohoří Sierra Nevada, jež přesahuje 4000 metrů nad mořem, podle meteorologů napadne až 2,4 metru nové pokrývky.

Sněžení v horách je však v Kalifornii vítané, stát se totiž letos potýká s rekordními suchy a místní meteorology znepokojoval úbytek sněhové pokrývky, která je na jaře důležitým zdrojem vody pro níže položené části státu. Nyní v horách leží 114 až 137 procent obvyklé sněhové pokrývky, přičemž se podle kalifornského vodohospodářského úřadu ještě očekává další sněžení.

Na pobřeží Kalifornie přinesly bouře vydatný déšť, úřady tam kvůli sesuvům půdy musely uzavřít část pobřežní dálnice u San Franciska. V průsmyku San Marcos u města Santa Barbara spadlo za den 4,5 centimetru srážek, losangeleské mezinárodní letiště muselo kvůli zatékající vodě do elektrických zařízení dočasně uzavřít svůj pátý terminál.

Některé oblasti na jihu USA zaznamenaly rekordně vysoké teploty. Kromě města Wichita Falls ohlásil nejvyšší dosud měřenou prosincovou teplotu také Houston s 28 stupni Celsia, přístav Galveston svůj předchozí rekord vyrovnal.

Nezvykle vysoké teploty spojené s nízkou vlhkostí a větrem podle NWS zvyšují na některých místech na jihu USA riziko požárů. Meteorologická služba vydala varování zejména pro severozápad Texasu a západ Oklahomy.

Související

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Počasí sníh

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy