Supertajfun Hagibis nahání strach. Japonsko se chystá na katastrofu

Obyvatelé Japonska se připravují na příchod silného tajfunu Hagibis, který by měl o víkendu zasáhnout jeho centrální a východní část včetně metropole Tokia. Kvůli bouři označované jako supertajfun, jež nabrala nenadále rychle na intenzitě, bylo zrušeno několik sportovních událostí, včetně zápasů mistrovství světa v ragby. Informovala o tom dnes agentura AP.

Počasí
doporučujeme

Tajfun Hagibis s rychlostí větru 270 kilometrů za hodinu dosahuje ekvivalentu hurikánu páté kategorie. Rychlost větru v něm se blíží bouři Dorian, která na začátku září v Atlantském oceánu zpustošila Bahamy. Podle meteorologů však tajfun před příchodem k největšímu ostrovu Honšú oslabí studené vody Filipínského moře.

Bouře se dnes ráno nacházela zhruba 1000 kilometrů jižně od Tokia, směrem k hlavnímu městu se pohybuje rychlostí 20 kilometrů za hodinu. Podle japonského meteorologického úřadu živel udeří právě v oblasti velkoměsta v sobotu. Prudké deště, které bouři provázejí, město zasáhnou pravděpodobně už v pátek, úřady varují i před vlnobitím a vysokým přílivem, které mohou způsobit záplavy.

Letecké společnosti a železniční dopravci očekávají, že bude nutné některé spoje zrušit, což během prodlouženého víkendu zkomplikuje dopravu. Japonci v pondělí slaví státní svátek.

Kvůli blížícímu se tajfunu museli pořadatelé nynějšího mistrovství světa v ragby zrušit sobotní zápasy Anglie s Francií a Nového Zélandu s Itálií, konat se nebude ani maraton v pobřežním městě Sendai na severu Japonska.

Příchod silné bouře vzbuzuje obavy obzvláště ve městě Čiba v Tokijském zálivu, které na začátku října zasáhl tajfun Faxai a jehož obyvatelé se stále vzpamatovávají ze způsobených škod.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama