Supertajfun Hagibis nahání strach. Japonsko se chystá na katastrofu

Obyvatelé Japonska se připravují na příchod silného tajfunu Hagibis, který by měl o víkendu zasáhnout jeho centrální a východní část včetně metropole Tokia. Kvůli bouři označované jako supertajfun, jež nabrala nenadále rychle na intenzitě, bylo zrušeno několik sportovních událostí, včetně zápasů mistrovství světa v ragby. Informovala o tom dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

Tajfun Hagibis s rychlostí větru 270 kilometrů za hodinu dosahuje ekvivalentu hurikánu páté kategorie. Rychlost větru v něm se blíží bouři Dorian, která na začátku září v Atlantském oceánu zpustošila Bahamy. Podle meteorologů však tajfun před příchodem k největšímu ostrovu Honšú oslabí studené vody Filipínského moře.

Bouře se dnes ráno nacházela zhruba 1000 kilometrů jižně od Tokia, směrem k hlavnímu městu se pohybuje rychlostí 20 kilometrů za hodinu. Podle japonského meteorologického úřadu živel udeří právě v oblasti velkoměsta v sobotu. Prudké deště, které bouři provázejí, město zasáhnou pravděpodobně už v pátek, úřady varují i před vlnobitím a vysokým přílivem, které mohou způsobit záplavy.

Letecké společnosti a železniční dopravci očekávají, že bude nutné některé spoje zrušit, což během prodlouženého víkendu zkomplikuje dopravu. Japonci v pondělí slaví státní svátek.

Kvůli blížícímu se tajfunu museli pořadatelé nynějšího mistrovství světa v ragby zrušit sobotní zápasy Anglie s Francií a Nového Zélandu s Itálií, konat se nebude ani maraton v pobřežním městě Sendai na severu Japonska.

Příchod silné bouře vzbuzuje obavy obzvláště ve městě Čiba v Tokijském zálivu, které na začátku října zasáhl tajfun Faxai a jehož obyvatelé se stále vzpamatovávají ze způsobených škod.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Větrná bouře pustošila východ USA, stovky tisíc lidí zůstaly bez proudu

17.10.2019 16:59 Východní pobřeží Spojených států v okolí New Yorku a Bostonu zasáhla silná bouře, která během noci…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Ničivý tajfun Hagibis: Počet obětí roste, po nezvěstných pátrá armáda

15.10.2019 16:20 Aktualizováno Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 73…

Tokio si oddychlo, tajfun Hagibis nezničil sportoviště pro olympiádu 2020

15.10.2019 09:27 Tajfun Hagibis, jenž o víkendu zasáhl Japonsko, nezpůsobil téměř žádné škody na sportovištích pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama