Jihovýchod Austrálie, který několik měsíců trápí lesní požáry, zasáhly silné bouřky s krupobitím a písečná bouře. Kroupy o velikosti golfových míčků poškodily dnes v australské metropoli Canbeře veřejné budovy, obytné domy i auta a přerušily dodávky elektřiny na některých předměstích, napsala agentura AP. Zranění utrpěli dva lidé.
Nebezpečí představované hořícím porostem deště snížily, velké požáry ale nezadusily. Podle zpravodajského serveru BBC News státy Nový Jižní Wales a Viktorie stále registrují 80 požárů vegetace.
Dnešní bouřka s krupobitím porážela v Canbeře stromy a způsobila lokální záplavy. V neděli postihlo krupobití druhé největší australské město Melbourne a obdobné počasí předpovídají meteorologové i v Sydney.
Nezvykle intenzivní bouřky doprovázené lijáky způsobily o víkendu povodně ve městech Brisbane a Gold Coast, která se nacházejí severně od státu Nový Jižní Wales, kde lesní požáry napáchaly největší škody.
Vleklou vlnou sucha trpící vnitrozemská města státu Nový Jižní Wales, jako je Dubbo, Broken Hill, Nyngan a Parkes, zase v neděli zahalil oblak rudého prachu, který přinesl do oblasti vichr o rychlosti přesahující 100 kilometrů v hodině. Písečná bouře "změnila den v noc", popisovali místní obyvatelé.
Požáry na východním pobřeží Austrálie vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česká republika a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Úřady varovaly, že riziko požárů se bude tento týden v oblasti opět stupňovat vzhledem k návratu vysokých teplot a suššího počasí.
Související
V Německu musely v létě do ulic pluhy. Krup spadlo příliš mnoho
Extrémy počasí v Itálii. Kroupy jako tenisáky střídají vedra atakující 50 stupňů
Krupobití , Požáry v Austrálii , Počasí , Austrálie , písečné bouře , Povodně
Aktuálně se děje
před 27 minutami
ANO si udržuje stabilní podporu i po volbách, ukazuje nový průzkum
před 1 hodinou
100 let od vzniku Osvobozeného divadla. Nebálo se postavit totalitnímu režimu
před 1 hodinou
Olympijská kolekce českých sportovců ve světě zaujala. Řadí je k těm nejpoutavějším
před 2 hodinami
Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání
před 3 hodinami
Počasí s varováním. Meteorologové upozornili na náledí
před 4 hodinami
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
před 4 hodinami
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 5 hodinami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 5 hodinami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 6 hodinami
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 7 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
Policie v týdnu obvinila několik osob z podvodu, při kterém vznikla škoda ve výši přes čtyři miliardy korun. Obviněným hrozí až desetileté vězení. Kauza se týká stovek tisíc kusů elektroniky, zejména od americké společnosti Apple.
Zdroj: Jan Hrabě