V Česku druhou noc sněžilo a podle meteorologů jen tak nepřestane. Nejhorší situace panuje na jihu Čech, kde napadly desítky centimetrů sněhu. Hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav.
Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy v železniční i autobusové dopravě, řekl s tím, že některé silnice nebudou sjízdné. Uvedl to web novinky.cz, který dodal, že v noci místy napadlo až tři čtvrtě metru sněhu.
"Začátek meteorologické zimy jaký už jsme dlouho nezažili. Zvlněná studená fronta nad Alpami přináší na naše území, především do jeho jihovýchodní poloviny, po celý den trvalé slabé sněžení v intenzitě 0,5 - 1cm /h . Nejvíce sněhu dnes do 20 hod. připadlo v horských polohách Šumavy a v Novohradských horách 15 až 20 cm, v Českém lese, Brdech a na Vysočině přibylo nejčastěji 5 až 10 cm," napsali meteorologové.
"Na severních horách byly úhrny více zanedbatelné, v Orlických horách a v Jeseníkách napadlo max. do 5 cm, na ostatních horách na severu většinou nesněžilo. Dobrá zpráva pro řidiče byla, že se maximální teploty v průběhu dne pohybovaly v blízkosti 0 °C a tak v polohách do 600 m n. m. sníh na komunikacích většinou odtával, což ubralo výrazně práci silničářům, kteří často jezdili se zvednutými radlicemi. Sníh se na komunikacích udržel až v podvečerních a večerních hodinách, kdy se počet silničních sypačů na silnicích rapidně zvýšil, nicméně také začalo přibývat nehod," uvedl dále Český hydrometeorologický ústav.
Sněžení bude podle meteorologů na našem území bude pokračovat i dnes, ve večerních hodinách ale začne slábnout, vyjma hor. "V jihovýchodní polovině a na horách na S a SV Moravy a ve Slezsku připadne dalších 5 až 25 cm (opět nejvíce na horách). Situace na silnicích se komplikuje již v současnosti a v následujících 24 hodinách tak očekáváme perné chvíle pro údržbu a řidiče. Největší komplikace předpovídáme zítra v odpoledních hodinách na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku, kde bude zesilovat severní vítr na čerstvý nárazový, který zavane méně frekventované komunikace, na nichž se budou vytvářet sněhové jazyky," varují meteorologové.
Kromě toho upravili výstrahu s tím, že na jihu Čech sněží velmi vydatně. "Sněžení bude s proměnlivou intenzitou pokračovat i v následujících hodinách během rána a dopoledne. Předpokládáme, že v této oblasti spadne během soboty dalších 10 až 25 cm, tzn. v celkové sumě 30 až 65 cm," napsali.
Před počasím varují i policisté. Ti uvedli, že dálnici D1 zastavila ráno po páté hodině nehoda nákladního vozidla. na 97. km směr Brno. "Obešla se bez zranění. Kamion se bude vyprošťovat. Kolona dosahuje délky sedmi kilometrů. D1 přes Vysočinu je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností," napsali. Později upřesnili, že kolona dosahuje už délky 20 km.
Související
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 1 hodinou
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 2 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 3 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 5 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 6 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
5. června 2026 21:11
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
Než česká fotbalová reprezentace odletěla do zámoří, kde se od 11. června účastní letošního světového šampionátu, musel velezkušený fotbalový stratég Miroslav Koubek rozhodnout, kteří tři čeští reprezentanti přijdou o start na velké fotbalové akci. Jednalo se o nejtěžší moment v jeho bohaté trenérské kariéře, jak sám říkal. Nakonec se rozhodl, že s sebou do USA a Mexika nevezme záložníky Pavla Buchu a Tomáše Ladru a útočníka Christopha Kabonga. Češi už jsou od pondělí v Americe a nejenže stihli trénink, ale také navštívili baseballový zápas či generální konzulát v New Yorku, kde se představitelé reprezentace setkali s českým velvyslancem Miloslavem Staškem.
Zdroj: David Holub