Česko může v pátek pokrýt saharský písek. Meteorologové upozornili, že se v zítřejších odpoledních a večerních srážkách možná objeví na okenních parapetech a sklech aut. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.
Meteorologové na sociální síti uvedli, že během čtvrtka a pátku se v oblačnosti nad územím České republiky má vyskytovat velké množství saharského prachu. Ten se sem dostává kolem hluboké tlakové níže se středem aktuálně v blízkosti Tunisu.
"Právě tato tlaková níže saharský prach doslova 'nasává' a postupně se dostává od jihu do prostoru střední Evropy ve vyšších vrstvách atmosféry. Dobře je to vidět na animaci z družice MSG, kde je viditelný narůžovělou barvou. Nejlépe je vidět v oblasti severního Alžírska, na větší ploše, ale slaběji pak ve východním Středomoří," vysvětlili odborníci.
ČHMÚ upozornil, že v pátek se může písek objevit na kapotách či okenních parapetech. "Zítra by se měly odpoledne a večer vyskytnout nad naším územím i srážky a není vyloučeno, že se právě v nich tento saharský prach vyskytne," dodali meteorologové.
Související
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
před 1 hodinou
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
před 2 hodinami
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
před 3 hodinami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 5 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 6 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 7 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 7 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 8 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 9 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 10 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 11 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 12 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 12 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 13 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 15 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub