V Česku se již vyskytlo první letošní tornádo, hurikány se mu naštěstí vyhýbají. Obavy z nich ale rostou v oblasti Atlantiku, zejména v USA. Letošní sezóna bude pravděpodobně nadprůměrně aktivní, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Nejnovější předpověď amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpokládá, že letošní hurikánová sezóna bude s 60% pravděpodobností nadnormální. Šance na podnormální sezónu je pouze desetiprocentní.
"NOAA předpokládá pro letošek výskyt 13 až 19 pojmenovaných bouří (rychlost větru 63 km/h a více), z nichž 6 až 10 by mělo dosáhnout síly hurikánu. Silných hurikánů predikuje NOAA 3 až 5 (na Saffir-Simpsonově stupnici hurikány 3. až 5. stupně)," uvedl ústav na sociální síti X s tím, že nadprůměrnou sezónu očekává i Coloradská státní univerzita CSU.
Hurikánová sezóna trvá od 1. června do 30. listopadu a v průměru se během ní vyskytne 14 bouří. Pojmenovávány jsou podle předem připraveného seznamu. Letos dostane první tropická bouře jméno Andrea, následovat budou Barry a Chantal.
"Vysoká aktivita se v Atlantiku očekává kvůli nadprůměrným teplotám vody v oceánu, pokračující neutrální fázi ENSO, předpokládanému menšímu střihu větru v tradičních oblastech vzniku tropických bouří i predikovanému vyššímu potenciálu pro tvorbu tropických poruch u pobřeží západní Afriky," vysvětlili meteorologové.
Související
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
před 1 hodinou
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
před 1 hodinou
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
před 2 hodinami
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
před 3 hodinami
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
před 4 hodinami
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
před 4 hodinami
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
před 5 hodinami
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
před 6 hodinami
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
před 6 hodinami
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
před 7 hodinami
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
před 7 hodinami
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
před 8 hodinami
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
před 8 hodinami
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
před 9 hodinami
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
před 10 hodinami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 11 hodinami
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Íránské revoluční gardy začaly podle informací z námořních kruhů blokovat jednu z nejdůležitějších námořních cest světa. Oficiální zástupce námořní mise Evropské unie Aspides uvedl, že plavidla v oblasti přijímají radiové vysílání na vlnách VHF, ve kterém íránské gardy důrazně oznamují, že „žádné lodi není dovoleno proplout Hormuzským průlivem“.
Zdroj: Libor Novák