Svět letos zasáhne další extrémní projev počasí. Meteorologové očekávají mimořádně silné hurikány

Následující sezóna hurikánů v severním Atlantiku bude podle předpovědí mimořádná. Očekávají čtyři až sedm hurikánů kategorie 3 nebo vyšší, informovala americká meteorologická agentura NOAA.

Bouře kategorie 3 dosahují rychlosti větru více než 178 kilometrů za hodinu a způsobují ničivé škody na domech, vyvracejí stromy a často na několik dní či dokonce týdnů přeruší dodávku elektřiny a vody.

Následující sezóna začíná 1. června a podle Ricka Spinrada z NOAA bude mimořádná v mnoha ohledech. Za očekávaný nárůst hurikánů označil teplotu Atlantského oceánu a jev La Niňa v Tichém oceánu.

Dodal, že změna klimatu zapříčiněná člověkem způsobuje oteplování oceánů a tání ledovců na pevnině, což vede ke zvyšování hladiny oceánu a nárůstu nepříznivých jevů.

Hurikány se klasifikují podle pětistupňové Saffirovy-Simpsonovy stupnice na základě různé rychlosti větru. Primárním účelem je odhad potenciálních škod a záplav způsobených bouřemi.

Jeden z nejničivějších hurikánů za poslední roky - Ian - zasáhl Floridu v září 2022 a vyžádal si 152 obětí a škody ve výši 112,9 miliardy dolarů. Hurikán Ian byl hurikánem nejvyšší páté kategorie, rychlost větru přitom dosáhla až 260 kilometrů za hodinu.

Hurikány vznikají jako důsledek složitého souboru meteorologických procesů. Tyto tropické cyklóny, nazývané také tajfuny nebo cyklóny v jiných částech světa, se formují nad teplými oceánskými vodami v oblastech tropů a subtropů.

Hurikány potřebují vodu teplejší než 26,5°C, aby se vytvořily. Tato teplá voda poskytuje energii potřebnou pro vznik bouře.

Teplá voda způsobuje odpařování velkého množství vody z povrchu oceánu. Když se tento teplý, vlhký vzduch dostane do vyšších vrstev atmosféry, začne se ochlazovat a kondenzovat do mraků. Tento proces uvolňuje teplo, tzv. latentní teplo, které zahřívá okolní vzduch a způsobuje jeho stoupání.

Jak teplý vzduch stoupá, vytváří oblast nízkého tlaku na hladině oceánu. Okolní vzduch se začne pohybovat směrem k této oblasti nízkého tlaku, aby tuto mezeru vyplnil.

Kvůli rotaci Země se proudící vzduch začne stáčet a vytvářet rotující systém. Na severní polokouli se hurikány točí proti směru hodinových ručiček, na jižní polokouli ve směru hodinových ručiček.

Pokud podmínky zůstávají příznivé (teplá voda, vlhký vzduch a nízký střih větru - rozdíl rychlosti a směru větru v různých výškách), rotující systém se může zesílit do tropické deprese a později do tropické bouře.

Když rychlost větru v tropické bouři dosáhne alespoň 119 km/h, bouře je klasifikována jako hurikán. Hurikán má jasně definované oko, oblast relativního klidu uprostřed, obklopené silnými bouřemi a větry.
 

Související

Více souvisejících

Počasí Hurikán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy