Zdá se Vám letošní jaro chladné? Podle meteorologů za to může probíhající květen. Zatímco loni jsme zažili nejteplejší jaro od roku 1961, letos takové teplo není. V květnu je dokonce chladněji než v dubnu.
Během jara, jak ho vnímají meteorologové, tedy od března do května, činí průměrná teplota vzduchu v Česku 7,8 °C. Loni vyšplhal průměr na 10,5 °C. Šlo tak o nejteplejší jaro od roku 1961. Pamětníci si možná vzpomenou na to nejchladnější v roce 1987. Tehdy bylo v průměru jen 5,2 °C.
"Letošní jaro, i když se to někomu nemusí zdát, se zatím řadí v žebříčku spíše k těm nejteplejším než k nejchladnějším, ale na konečné hodnocení si ještě počkejme až po skončení května," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Květen je nicméně teplotně podprůměrný, průměrná teplota je o šest desetin stupně nižší než v dubnu. "Květen tedy může za to, že letošní jaro vnímáme jako studené," konstatovali experti s tím, že březen i duben byly nadprůměrně teplé měsíce s kladnou odchylkou teploty vzduchu od normálu (+1,9 a +1,8 °C).
Probíhající měsíc přinesl na horách i osm ledových dnů, kdy maximální teplota vzduchu na stanici během dne nepřekročila nulu. Každý den byl také zaznamenán mrazový den, při kterém minimální teplota vzduchu klesla alespoň na jedné stanici pod bod mrazu.
Co se týká srážek, vypadá to na jedno z nejsušších jar v historii. Celkový úhrn bude kolem 110 milimetrů, přestože se v květnu daří dohánět srážkový deficit z úvodní třetiny roku. Za březen a duben spadlo v průměru 76 % normálu srážek. V květnu spadlo v průměru již více srážek než v březnu nebo v dubnu, ale srážkové úhrny jsou plošně velmi nevyrovnané.
"Pořád platí, že nejvíce srážek spadlo na severu a východě území, kde horské stanice zaznamenaly od začátku měsíce úhrny i přes 120 mm. Nejméně srážek zatím spadlo ve středních Čechách a v Jihomoravském kraji, v průměru kolem 20 mm," dodali meteorologové.
Související
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
Bývalý íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí, který byl zabit před čtyřmi měsíci na začátku americko-izraelské války proti Íránu, bude uctěn během týdenního pohřebního ceremoniálu. Tato masová akce se uskuteční v pěti městech dvou různých států a očekává se na ní účast milionů truchlících. Přípravy provázejí rozsáhlé stavební práce přímo v Teheránu. V areálu mešity imáma Chomejního se montují chladicí systémy, které mají lidem pomoci zvládnout letní vedra.
Zdroj: Libor Novák