Zimní počasí úřaduje. Platí výstraha pro značnou část Česka

Na Česko se už v pátek začal z oblohy opět sypat sníh, do neděle mají místy spadnout desítky centimetrů nového sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje před jevy, které mohou dělat problémy zejména v silniční dopravě. 

Úderem třetí hodiny ranní začala platit výstraha, podle které očekávají meteorologové tvorbu sněhových jazyků, na horách i závějí. Skončí až v neděli v 15:00.

Konkrétně se týká Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského, Moravskoslezského kraje a Vysočiny a také okresů Benešov, Čáslav, Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Říčany, Vlašim a Votice ve Středočeském a České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Soběslav, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň a Týn nad Vltavou v Jihočeském kraji. 

Předpověď na sobotu (00-24):

Zataženo se sněžením, většinou trvalým, zejména na zejména v jihovýchodní polovině území i vydatným. Koncem noci a ráno na krajním jihovýchodě ojediněle i smíšené nebo mrznoucí srážky. Večer od západu pozvolné slábnutí srážek. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C, v 1000 m na horách kolem -7 °C. Slabý severní až severovýchodní vítr 1 až 4 m/s, zejména ve východní polovině území místy mírný vítr 3 až 7 m/s. Přes den mírný severní až severovýchodní, postupně severozápadní vítr 2 až 6 m/s, ve východní polovině území místy vítr čerstvý 5 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA:

V noci v jihovýchodní polovině území napadne místy kolem 10 až 15 cm, na jihu Čech místy 15 až 20 cm nového sněhu. Přes den zejména na východě napadne místy kolem 10 cm nového sněhu. Místy se budou tvořit sněhové jazyky a večer na Českomoravské vrchovině i závěje.

Předpověď na neděli (00-24):

Oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno. Zpočátku místy, postupně jen ojediněle sněhové přeháňky, na severu a severovýchodě sněžení četnější. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, zejména v jihozápadní polovině Čech -7 až -11 °C a při zmenšené oblačnosti ojediněle kolem -13 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s bude odpoledne a večer slábnout.

Související

Více souvisejících

Počasí Zima ČHMÚ

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy