Suzuka - Lewis Hamilton zvítězíl poté, co předjel Nica Rosberga v závodu, který kvůli dešti podstartoval až v 9. kole a po nehodě byl ukončen 8 kol před koncem.
Před startem prší a na několika úsecích trati stojí hluboká vrstva vody. Závod je odstartován v plánovaném čase, ale startovní pole vede safety-car a čeká se, jestli se vozům podaří odstranit vodu z trati.
Ericsson udělal hodiny už ve druhém kole, stále za sefety-carem. Závod je v zápětí zastaven a Ericsson bude moci znovu nastoupit. Nezdá se však, že by to mělo být brzy – jezdci opustili své vozy a čekají na další rozhodnutí ředitelství závodu.
Zpráva od ředitelství závodu: Nový start bude v 8:25 našeho času. Opět se však pojede za zpomalovacím vozem a není jasné jak dlouho.
Od 8.25 jsou vozy znovu v pohybu, startovní pole zatím vede safety-car. A přestože se pořád nezačalo závodit, je tu druhá událost na trati - Alonso zastavil a končí.
Trať přecejen osychá a podle vypadá to, že další déšť přijde až za půl hodiny. Mohlo by se začít závodit. Většina jezdců hlásí do rádií: "Je to OK." Hamiltonovi se podle radiové komunikace nedaří rovnoměrně zahřívat brzdy.
Restartu závodu se nejvíc dožaduje Hamilton, který už navíc hlásí, že nastvá čas pro přechodné pneumatiky. A je vyslyšen: na koncí 9. kola se začíná závodit! Rosberg si první místo pohlídal. Vettel útočí ve vlásence na Magnussena, ale ten útok ustál. Perez se posunul před Kvjata.
V 11. kole přezouvá Button na přechodné pneumatiky. Hned je evidentní, že přechodné pneumatiky jsou rychlejší. Ve 12. kole jej následuje celá kolona: Bottas, Ricciardo, Magnussen, Räikkönen, Perez, Kvjat, ... O kolo později i většina ostatních.
U Mercedesu dostal přednost Rosberg, Hamilton může přezouvat až ve 14. kole. Navíc v posledním kole na mokrých pneumatikách udělal chybu ve Spoon a ztratil dalších pár sekund. Přesto se po výjezdu z boxů dokázal zařadit tesně za Rosberga.
Pořadí na konci 15. kola, celé startovní pole již jede na přechodných pneumatikách: Rosberg, Hamilton, Button, Bottas, Massa, Vettel, Ricciardo, Magnussen, Räikkönen, Hülkenberg, Kvjat, Perez, Sutil, Grosjean, Gutierrez, Vergne, Maldonado, Bianchi, Kobajaši, Chilton, Ericsson.
Nejvíce ze situace vytěžil Button díky včasnému rozhodnutí pro přechodné pneumatiky. Daří se i red bullům, které jsou na mokru evidentně jistější než Williamsy - Vettel i Ricciardo se dostávají před Massu a během další tří kol podlehl i Bottas.
Ve 22. kole stále vedou Mercedesy s rozestupem jedné sekundy. Button na ně ztrácí téměř 20s a zezadu se k němu přibližuje dvojice vozů Red Bull. Počínání jezdců Red Bullu by mohlo být zajímavé - jsou totiž nejen rychlejší než Button, ale i k Mercedesům se přibližují o více než sekundu v každém kole!
Podle aktuálních předpovědí počasí by se další déšť mohl okruhu v Suzuce vyhnout. Vedení závodu ve 24. kole povoluje použití DRS, což je důležité zejména pro Hamiltona, který minulé kolo dokončil jen 0,7s za Rosbergem. Räikkönen je v boxech a mechanikům se nedaří utáhnout kolo, ztrávil tam dlouhých 11s.
Rosberg si stěžuje na přetáčivost a je vidět, že se nyní s vozem pere víc než Hamilton. To dává Hamiltonovi první příležitost k útoku v první zatáčce 26. kola, ale po smyku musí Hamilton využít únikovou zónu. Manévr zvládl a v dalším kole je znovu těsně za Rosbergem.
Ve 29. kole jede Hamilton do první zatáčky vedle Rosberga a vnějškem jej předjíždí. Ten s tím už nemůže nic udělat, Hamilton se dostává do čela!
Vettel jede ve 30. kole do boxů pro nové přechodné pneumatiky. V té chvíli je pouze 7s za Buttonem, který dokázal náskok Mercedesů zmenšit na 12s. Stihl se vrátit na 5. místě za Ricciardem a hned zajíždí nejrychlejší kolo. Ve 32. kole je v boxech Button.
V dalším kole míří pro nové pneumatiky Rosberg, který v té době ztrácí na Hamiltona už 4s. Nové pneumatiky už dostal i Hamilton a Rosberg na zahřátých gumách je těsně za ním! Navíc začíná znovu pršet a vypadá to, že Rosberg si je na mokru svým vozem jistější.
Jako poslední z předních jezdců zajel pro nové přechodné pneumatiky Ricciardo a na trať vjel za Buttonem. Zastávku absolvují i jezdci Williamsu. Hamiltonovi se podařilo Rosbergovi ujet. Vettelovi to uklouzlo a také podniká krátký výjezd mimo trať.
Nejútočnější je nyní Ricciardo, kroužící v těsném závěsu za Buttonem. Pořadí na prvních deseti místech po přezutí na nové přechodné pneumatiky na konci 40. kola: Hamilton, Rosberg, Vettel, Button, Ricciardo, Hülkenberg, Bottas, Massa, Perez, Kvjat.
Jezdci si stále častěji stěžují na přibývající vodu. Sutil končí v bariéře v 7. zatáčce, zatímco Button je mezi prvními jezdci, kteří jedou pro mokré pneumatiky. Na trati je safety-car a k Sutilovu vozu míři i medical-car.
Kdo má možnost, jede do boxů pro mokré pneumatiky, ale třeba Vettel zvolil nové přechodné. Mercedesy zůstávají na trati. Lékař je stále u Sutilova vozu, ale pravděpodobně ne kvůli Sutilovi. Není jasné, co se za rozbitým Sutilovým vozem odehrává.
Na konci 44. kola jsou vyvěšeny červené vlajky, celé startovní pole následuje safety-car do boxů. Závod tímto končí a Lewis Hamilton je vítězem!
Zatím ovšem nevíme, co se děje kolem Sutilova vozu a kde skončil Bianchi... Víme pouze, že Hamilton zatím své jisté vítězství neslaví.Výsledky GP Japonska zde
Související
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
Formule 1 , Lewis Hamilton , Jules Bianchi (F1)
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
před 1 hodinou
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
před 2 hodinami
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
před 2 hodinami
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
před 3 hodinami
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
před 4 hodinami
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 5 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
Americkou politikou otřásla smutná a především nečekaná zpráva. Ve věku 71 let zemřel výrazný republikánský senátor Lindsey Graham. Stalo se tak dva dny po jeho narozeninách. Podle rodiny podlehl blíže nespecifikované nemoci.
Zdroj: Lucie Podzimková